Çalışan Bağlılığı Nedir, Avantajları Nelerdir?

30 Aralık 2020
calisan_bagliligi_986x753

Çalışan bağlılığı, bir işletmede görev yapan personellerin kişisel amaç ve menfaatleri ile şirkete ait vizyon ve amaçların uyumlu olmasıdır. Yani kişinin çalıştığı şirkette kendini geliştirdiğine ve şirket kazandıkça kendisinin de kazanacağına inancını arttırabilir.

Bir işletmede çalışanlar ne kadar işletmeye bağlıysa işletmenin sektöründeki imajı o oranda güçlenecektir.  Yapılan araştırmalar rekabet ortamında çalışanları mutlu olan şirketlerin rakiplerine göre %20 daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

Görev yaptığı işletme ve marka ile duygusal bir bağ kuran kişiler sabahları kalktıklarında iş yerine mutlu bir şekilde gelir. Aksi halde mesai saatinin bitmesini ve eve gitmeyi bekleyeceklerdir. Bir işletmede çalışan bağlılığını sağlamak yöneticilerin ve işverenin elindedir.

Çalışan Bağlılığı Neden Önemlidir?

Çalışan bağlılığı bir işletme için çok önemlidir.  Bir şirkette en üst konumdan en alt konuma herkes mutluysa işletmede müşteri sadakati de artacaktır. Bir işletmenin müşteri kazanmasında personel davranışları da önemlidir. Personeller kendilerini mutlu hissederse işe daha sıkı sarılır ve müşterilerle daha sağlıklı ilişkiler kurabilirler.

Personel katılımı her zaman şirketin karlılık oranını arttıracaktır. Bir şirkette çalışanlar mutlu değilse ve işini değiştirmek istiyorsa bu işletme için işgücü konusunda zarara yol açabilir. Bir şirkette sürekli eleman değişikliği oluyorsa yeni baştan personel yetiştirme maliyetleri olur.

Sürekli personel değişen işletmelerde aynı zamanda müşteri memnuniyeti de düşük olur. Çünkü marka gücü ortaya konmaz ve işletmeler hizmet konusunda yetersiz kalabilir.

Çalışan Bağlılığı Avantajları

Çalışan bağlılığı işletmeler için giderek daha önemli hale gelmektedir. Özellikle dijitalleşmeyle birlikte küçük işletmelerin dahi kurumsallaşabildiği bir ticari ortamda mutlu ve sadık çalışanlarla yola devam eden işletmeler kazançlı çıkacaktır;

·       Bir işletmede çalışan bağlılığı oranı yüksekse verimlilik de yüksektir. Hizmet süreci ve üretim süreci olumlu etkilenir.  İşletmede tüm süreçler kusursuz bir şekilde işleyecektir.

·       Bir iş yerine sadık olan ve orada mutlu olan personeller yüksek performansla çalışır. İşini ve iş yerini seven kişiler yeniliklere her zaman açıktır.

·       Mutlu çalışanlar kendini geliştirme konusunda da isteklidir. Mesleğini ve işyerini seven kişiler daha nitelikli hale gelmek için daha fazla çalışacaktır.

·       İnsanlar arası ilişkiler güçlü ve samimi olur. Bir iş yerinde herkes mutluysa çalışanlar arasındaki iletişim de güçlü olur. Bu durum işleyişin sağlıklı yürümesini sağlar.

·       İnsan kaynakları departmanının yükü ve maliyetli hafifler. Çalışanlar maddi ve manevi olarak mutluysa insan kaynakları departmanı bütçesini ve enerjisini farklı alanlara aktarabilir.

Çalışan Bağlılığı Nasıl Sağlanır?

Çalışan bağlılığı sağlamak adına işletmeler mutlaka profesyonel insan kaynakları desteği almalıdır. Doğru bir planlama ve insan kaynakları projeleriyle bir işletmede görev yapan tüm personellerin kendini oraya ait hissetmesi sağlanabilir. Profesyonel bir yaklaşımla çalışan bağlılığı arttırılabilir ve sürekli hale gelen bir olguya dönüşür.