Doğrudan Pazarlama Nedir?

18 Mayıs 2020
Do_rudan_Pazarlama_Nedir

Direct marketing yani doğrudan pazarlama, işletmelerin hiçbir aracı kullanmadan çeşitli yöntemlerle müşteriye birebir pazarlama yapabilmesi anlamına gelir. Bunun için bir veya daha fazla reklam aracı kullanılabilmektedir. Böylelikle müşterilerin düşünceleri doğrudan ve daha iyi etkilenmiş olur. Bu pazarlama çeşidinde kullanılan yaygın yöntemler; müşterilere katalog göndermek, mail yoluyla müşterilere ulaşmak veya hazırlanan el ilanları ile müşteriye ulaşmak sayılabilir. Müşteriyle doğrudan iletişim kuran firmalar hem müşterilerin tepkilerini ölçümlemiş olur hem de bir sonraki pazarlama adımlarını buna bağlı olarak daha sağlam atmış olur çünkü müşteri istek ve beklentileri bu nedenle ilk ağızdan direkt olarak ölçümlenebilmektedir. Müşterilerle sağlam ilişkilerin oluşturulması da aynı zamanda müşterileri satın almaya teşvik etmektedir.

Doğrudan pazarlama önceleri adrese gönderilen katalog, broşür ve televizyon aracılığıyla yapılan reklamlarla gerçekleştirilirken; teknolojinin gelişmesine de paralel olarak artık internet yoluyla mail gönderilerek ya da internet reklamlarıyla doğrudan yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi doğrudan pazarlama yöntemlerini de böylelikle geliştirmiş ve müşteri ulaşımını bir tık daha kolaylaştırarak ileri taşımıştır.

Doğrudan Pazarlama Neden Tercih Edilmelidir?

Pazarlama sektöründe pazarlama ve ticaretin birçok kanalı ve yöntemi bulunmaktadır. Peki, bunlardan biri olan doğrudan pazarlama neden tercih edilmelidir?

İşte doğrudan pazarlama yöntemini uygulamak için birkaç neden:

·        Düşük maliyetlidir.

·        Hizmet uygulamalı bir şekilde gerçekleştirilir.

·        Tepkilere göre sonuç belirleyebilmek ve pazarlama stratejilerini buna göre geliştirebilmek mümkündür.

·        Hedef ve pazar dilimini belirlerken seçeneklere ulaşılabilir ve seçenekler çeşitlendirilebilir.

·        Satış sonuçlarına bakıldığında oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi doğrudan pazarlamada da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları:

·        Özellikle müşteriye ulaşma kanalı online olarak belirlendiğinde inandırıcı ve güvenilir olunması gerekmektedir.

·        Pazarlanan ürünler veya hizmetler müşteri ihtiyacına uygun olmalı, belirlenen hedef kitle buna göre oluşturulmalıdır.

·        İkna edici dil ve yöntemler kullanılarak ulaşılan tüketici zihninde ihtiyaç vurgusu yapılmalı ve müşteri satın almaya ikna edilmelidir.

·        Tüketiciyi özel hissettirecek ifadelere veya tasarımlara yer verilmelidir. Buna bağlı olarak tüketici kendini değerli hissederek markayla arasında bir bağ oluşturabilmelidir.

Merchandising ve doğrudan pazarlama hakkında destek ve bilgi almak için https://www.protanitim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Yazılar