Müşterilerle Etkili İletişim Kurma Yöntemleri

23 Aralık 2020
musterilerle_etkili_iletisim_kurma_yontemleri

Markalar ve işletmeler için müşterilerle etkili iletişim kurma yöntemleri konusunda sık sık araştırmalar yapmaktadır. Müşterilerle kuracağınız ilişki işinizi ve ilişkilerinizi bir adım öteye taşıyacaktır. Bu yazımız içerisinde müşterilerle nasıl iletişim kuracağınızda bahsedeceğiz.

Pozitif Üslupla Konuşun

Pozitif üslup sahibi olmanın çok önemli olduğunu göreceksiniz. Pozitif üslup; müşteri ile konuşmanızı bir ileri evreye taşımaktadır.

Nazik Olun

Müşterilerle yazılı ve sözlü olarak konuşma stiliniz değişebilir. Bazen iletişim istenmeyen yönlere doğru gidebilir. Bu gibi durumlarda her ne olursa olsun nazik olmanız gerekmektedir.

Cevaplarınızın anlaşılabilir olması için mail kullanın. Mail içerisine de fotoğraf, bağlantı linkleri ve videolar ekleyin. Muhakkak gönderdiğiniz ek veriler için açıklamalar eklemeyi de unutmayın.

Zamanında Cevap Verin

Müşterilerin sizlere gönderdiği maillere kesinlikle zamanında cevap vermeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda müşteriler gönderdiği maillerin dahi okunmadığını düşünebilir. Mesai saatleri içerisinde gönderilen maillere 5 ile 10 dakika içerisinde geri dönüş yapmanız gerekmektedir.

Adım Adım Açıklamalar Yapın

Müşterilerin sorduğu sorulara, yaşadığı sıkıntılara yüzeysel cevap verip geçmeyin. Müşterilerinize açıklamaları kesinlikle adım adım yapın. Satın aldıkları bir ürün ya da hizmeti kullanamayan kişilere adım adım kullanım kılavuzu hazırlayarak bilgiler verin.

Destek Vereceğinizi İfade Edin

Müşteriler ile yapacağınız sesli ya da yazılı görüşmeleri kesin bir şekilde bitiren siz olmayın. Her zaman onlara destek vereceğinizi belirterek iletişime hazır olduğunuzu belirtin. Örneğin mail ile yaptığınız görüşmelerde mesai saatine kadar istedikleri her zaman sizlere mail atabileceklerini bildirin. Yetkiniz olmayan konularda gelen soruları ise gerekli departmanlara bildirin.

Hatanızı Kabul Edin

Müşterinin yaşadığı sorun eğer sizden kaynaklanıyorsa bu hatayı kesinlikle kabul ederek müşterinizden özdür dileyin. Akabinde bu sorunu nasıl düzeltebileceğiniz konusunda müşterinize bilgiler verin. Hatasını kabul edip düzletmek için çalışan şirketler sektör içerisinde saygın gösterilmektedir.

Bilmiyorsanız Belirtin

Müşterilerinizin her sorduğunu bileceksiniz diye bir şey yok. Eğer bilmediğiniz bir konuda soru sorulursa kem, küm etmek yerine doğrudan bilmediğinizi, konuyu not ettiğinizi, çözünü öğrenince geri dönüş yapacağınızı belirtin.

Daha detaylı bilgi için de https://www.protanitim.com/insan-kaynaklari-yonetimisayfamızı ziyaret edebilirsiniz.