Route optimizasyonu ve raporlama hizmetinin temel olarak görevi; merchandising hizmeti kapsamında sunulan tüm aktivitelerin malzeme ve personel açısından lojistiğini sağlamaktır. Route sistemi ile sahada çalışmakta olan personelin işin başından sonuna kadar olan yolda en hızlı şekilde ilerleyebilmesi, bu süreç içerisinde de olası tüm ihtimallerin göz önüne alınarak yapılmasına da route planlaması denmektedir. 

Route planlamasının en temel amacı, saha çalışanlarının verimliliğinin arttırılması, ziyaretlerin zamanında yerine getirilmesi ve tüm bunların sonucunda maliyetlerin azaltılarak verimliliğin arttırılması hedeflerine ulaşmaktır. 

Başarılı bir route planlaması için; 

  • İşletmenin sahip olduğu imkanlar bilinmeli
  • Müşteri talepleri maliyetlerinin doğru hesaplanması gereklidir.

 

Bu iki değişkenlerin doğru hesaplanmaları en doğru sonuçlara ulaşımı sağlayacaktır. Araç sayısı, araç cinsleri, araç kapasiteleri, personel sayısı, mesai saatleri, bulunulan şehrin trafik durumu gibi her etken ayrıntılı olarak plana dahil edilmelidir. 

Route planı yıllık, aylık ve haftalık olarak yapılabildiği gibi anlık olarak da yapılması gereken durumlar söz konusu olabilir. Anlık değişiklikler müşteri talepleri doğrultusunda planlara hızlıca eklenip, yazılım desteği sayesinde plana dahil edilerek saha personeline hızlıca iletilebilir. Bu sayede yapılmış olan değişiklik zaman kaybı yaşatmadan uygulamaya alınmış olur. Bu hızlı değişikliklerin de raporlanması yine aynı yazılım desteği sayesinde müşteriye sunularak, değişikliğin olumlu sonuçları sistemden takip edilebilir. 

Pro Tanıtım yapılan route planının devamında sahada çalışan personelin çalışacağı rotayı görebileceği yazılım desteği ile uygulama üzerinden görmesini sağlamaktadır. Personellerin çalışma noktalarında doğru zamanda doğru yerde olup olmadığını da, aynı uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Görülebilen tüm plan uygulamaları program üzerinden rapor haline de getirilebilmektedir.