İdeal Çalışma Ortamında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

04 Şubat 2021
ideal_calisma_ortami_nedir

Günümüzde evimizden çok çalıştığımız iş yerlerinde vakit geçiriyoruz. Sabah kalkar kalkmaz iş yerine gidip mesai bitene kadar orda kalıyoruz. İdeal çalışma ortamı çalışanın verimliliğini arttırdığı için oldukça önemlidir. Çalışma ortamında dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı ortamın havalandırma sistemi, iş yerinin temizliği, ışıklandırılması, ses ve ısıdır.

Havalandırma

İş yerlerinde birçok kişi kalabalık bir şekilde çalışmaktadır. Eğer iş yerinde iyi bir havalandırma sistemi yoksa ortamın kötü kokmasına nede olur. Aynı sistemin ortak kullanılan lavabolarda da olması gerekmektedir. Bu havalandırma sistemleri sağlık açısından da oldukça önemlidir. Çalışanlar kötü kokulu ortamda verimli bir şekilde çalışamazlar.

Temizlik

İş yerinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi olan temizlik çalışanların sağlığı ve konforu için oldukça önemlidir. İş yerlerinde değişkenlik göstermekle birlikle genel olarak iş yerleri ofis, mutfak ve lavabolardan oluşmaktadır. Ofislerin temizliği günlük olarak yapılmalıdır. Çalışanların masaları zemin temizliği oldukça önemlidir. Mutfakta çalışanlar çay kahve ve yemeklerini yedikleri yerdir. Mutfağın hijyenik olmadığı durumlarda bir çok hastalığa kapımızı açmış oluruz. Çalışanlar pis bir mutfaktan kahve alıp içmek istemezler. Mutfakta tıpkı ofis gibi her gün düzenli şekilde temizlenmelidir. Lavabolara gelecek olursak en çok mikrop içeren bölümdür ve birçok kişi aynı lavaboyu kullanmaktadır. Eğer çok kalabalık bir iş yeriniz varsa gün içerisinde birkaç temizlemek daha sağlıklı olacaktır. İşverenlerin mutlaka temizlik şirketleri ile anlaşmalı ve temizlik işi düzenli bir hal alması gerekmektedir peki bu ofis temizliği ne zaman yapılacak elbette mesai bittikten sonra yapılmalıdır. Eğer gün içerisinde temizlik yapılırsa çalışanların dikkatini dağıttığı gibi toza alerjisi olan çalışanlar veya temizlik malzemelerinden rahatsız olan çalışanlar olabilir. Bu yüzden temizlik mesai bitiminden sonra yapılmalıdır.

Işıklandırma

İdeal çalışma ortamında diğer önemli noktamız ışıklandırmadır. İnsanlar doğal ışıklarda yani güneş ışığı gibi kendilerini daha huzurlu hissederler. Güneş ışığı alması için iş yerinizde boydan camlar tercih edebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa ışıklandırmada göz yormayan ışıklandırmalar seçmelisiniz. Karanlık ortamların verimliliği azalttığı gibi çok ışıklandırma kullanılan ortamlarda gözleri yormaktadır. Bunun için ideal ışıklandırma yapılmalıdır.

Ses

Diğer değinmemiz gereken konu ise ses. Özellikle konsantrasyon gerektiren işlerde iş yerinin sessiz olması gerekmektedir. Ses yalıtımlı duvarlar ve ses yalıtımlı camlar dışarıdan gelecek gürültüler için önemli bir tedbirdir. Bunun yanında şirket içerisinde ki bölümlerinde duvarları yalıtımlı olmadır. Ses konusunda yer kaplamaları da önemlidir. Yer kaplamasının uygun seçilmediği yerlerde yürürken bile oldukça çok ses çıkmaktadır ve bu da gürültülü bir ortama sebep olmaktadır. Bu yüzden iş yerinde yer kaplaması da oldukça önemlidir.

 

Isı

İdeal çalışma ortamı ısısı ne olmalıdır? İş yerlerinde ısı çok önemlidir. Çok soğuk iş yeri çalışanlar açısından olumsuz bir nedendir. Çok soğuk ortamda çalışanlar hastalanabilir ve bu da hem çalışanlar hem de işveren için kötü bir sonuçtur. Çok sıcak ortamda istenilen bir durum değildir. İş yerinin ısısı çok sıcak ve çok soğuk olmamalıdır.