Merchandising Nedir?

19 Aralık 2019
merchandising_nedir

Merchandising nedir sorusuna cevap almak için öncelikle kelime anlamına bakmak gerekir diye düşünmekteyiz. Aslına bakarsanız merchandising kelimesi İngilizce'deki Merch (Mörş) kısaltılarak kullanılmasından oluşmaktadır. Anlamı aktivite olsa da kelime anlamı satıcı demektir.

 

Bizim bilmemiz gereken anlamı ise temsil ettiği markanın ya da ürünün marka bilinirliğini arttırmak ve fiyat avantajını dikkate almak üzere direkt alıcıya ulaştırmanın tüm yöntemlerini bir aktivite olarak sunmak adına yapılan tüm etkinler olmasıdır. Bunun için yapılması gereken, ürünlerin çeşidinin ve stoklarının planlamasının yapılması satışları en üst noktalara çıkarmak için malların nasıl görünmesi gerektiğine karar verilmesi, mağazalar içerisinde raf düzenlemelerinin planlamalarının yapılması, bir markanın farklı ürünleri arasında bir rekabet söz konusu ise belirlenen ürün alanlarının satış hacminin ve karlılığının optimize edilmesi, sezon bazlı tahminleri yaparak stok seviyelerini bu tahminler doğrultusunda yönetilmesin sağlanması, en çok satan ürünlerin fiyatlarının, renklerinin veya stillerinin analiz edilmesi, tedarikçi ve distribütör arasında irtibatın kurulması gibi işlerin tamamına bakmaktadır.

 

Bir firmanın dışarıdan böyle bir hizmeti alabilmesi için ilk olarak içerde böyle bir hizmeti yönetemediğini fark etmesi gerekir. Dışarıdan alınacak bu hizmet için merch hizmeti almayı düşündüğünüz firmadan öncelikle kendi ürünleriniz kadar rakip ürünlerinde durumunu bilen, marka güvenirliğini arttırmak için sizin markanıza kendi markanız görüşüyle bakan, şirket yapınızı işletme maliyetlerinize aktiviteleri planlamak için gerekli olan tüm ihtiyaçlar adına konuların tamamına hakim olan firmalar arasından seçmelisiniz. Bu firmalar, sizin markanızı temsil edecek firmalar olduğundan raflardaki durumunuzu denetlemek, düzenlemek, stok durumlarınızı takip etmek, ürünlerinizin bulunmalarını sağlamak ve eksiklerinizin en kısa sürede giderilmesi için plan oluşturmak gibi yetkinliklere sahip olmalıdır. Tüm bu işlerin yürütülebilmesi için saha çalışanları ile iş birliği içinde çalışılması gerekir. Bu sebeple saha çalışanlarınızın temini konusunda da aynı firmadan destek almak daha tamamlayıcı bir girişim olacaktır.

 

Pro Tanıtım ailesi olarak merchandising ve doğrudan pazarlama faaliyetlerinin tamamına profesyonel ekip arkadaşlarımız, konusunda tecrübeli firmamız ve etik çalışma ahlakımızla yürütmekteyiz. Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında (KVKK) veri gizliliğini en üst seviyede tutan Pro Tanıtım, markanın hedeflerine doğru giden yolda, yol arkadaşıdır.

 

Önerilen Yazılar