Motivasyon ve İş Disiplininin Önemi

19 Ekim 2020
motivasyon_ve_is_disiplininin_onemi

Kişiler hayatlarında zaman zaman motivasyon konusunda inişler ve çıkışlar yaşayabilirler. Bu durum kişilerde kademe fark etmeksizin meydana gelebilir. Bireyler sürekli olarak yüksek motivasyon ve yüksek verimle çalışamazlar, bu mümkün değildir.

 Motivasyonunuzun azaldığını fark ettiğiniz durumlarda alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve tekrar motivasyonunuzu artırmanın yollarını aramalısınız. Öncelikli olarak motivasyonunuzun neden düştüğünü düşünmeli, sebepleri bulmalı ve sonrasında konuyla alakalı nelerin yapılabileceğini düşünmelisiniz. Motivasyon düşüklüğüne; stres, iş yerindeki iletişim sorunları, alt üst ilişkilerindeki kopukluklar gibi birçok faktör neden olabilir. Tüm bu faktörler birleştiğinde iş yapma isteği azalabilir, eski hevesinizi bulamayabilir ve motivasyonunuzun düştüğünü hissedebilirsiniz.

Kurum içerisinde yöneten kadro, çalışanlarını hedefleri çerçevesinde motive ve teşvik etmelidirler. Motivasyon, sayılabilecek bir durum olmadığı için yönetenler çalışanların performans ve davranışlarını gözlemleyip yorumlamalı ve bunların sonucunda motive edici uygulamalar geliştirmelidirler.

Bu uygulamalar koşullara ve şartlara göre değişebilir, yeniden değerlendirilmesi gerekebilir hatta yaratıcılığa da ihtiyaç duyabilir fakat unutulmamalıdır ki çalışanlarına değer veren her kurum uzun vadede elbette kazanmaktadır.

İş Disiplini

İş disiplini bireylerin çalışma ortamını çalışanlar ve yönetim için keyifli bir hale getirmek ve iyi iş yapabilmekle alakalıdır. İş disiplini en doğru şekilde, yönetici ve çalışanlar arasında tam anlamıyla bir güven oluştuğu durumlarda olumlu etkiler gösterir. Açık ve net iletişim ile başlayıp tutarlı hamlelerle devam eder.

İş disiplini, çalışanların kurum ile ilgili kuralları kapsamında işletme geleneklerinden kopmasını engellemek için yürütülen uygulamalardır. İşte uygulanan disiplin, yaşama dair zorluklarla başa çıkmak için kullanılan çabalardan, araçlardan oluşur.

Başarılı her insanın ortak düşüncesi, iş disiplini sağlanmadan hiçbir şeyin yoluna koyulamayacağına yöneliktir. Disiplinli olmak birçok insan için konfor alanının dışına çıkılması açısından zorlayıcı olabilir. Fakat sonuçlanmayan beklentiler de birçok kişinin erkenden vazgeçmesine sebep olabilir. Yine de unutulmamalıdır ki karşılaşılan her sorun becerilerin geliştirilmesi, sorun çözme yolları ve büyüme gibi yeni yolları öğrenmeye kapılar açmaktadır. Bu yüzden iş disiplinine sahip olan bireyler becerilerini de artırdıkça hayatlarını kolaylaştırırlar. Tüm bu etkenler çalışanın performansını direkt olarak yükselten ve doğrudan yolla çalıştığı kuruma olumlu yönde hizmet eden en önemli etkenler arasındadır. Pro Tanıtım bünyesinde İş Disiplini ve Motivasyon üzerine eğitimler vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilir ya da https://www.protanitim.com/ internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.