Merchandiser Ne Demek?

12 Ocak 2023
20203ef3ab_15fc8f6c70e07c_1673510531_1673510542

Merchandiser Nedir? Merchandiser Ne İş Yapar?

Satıcılar, müşterileri daha fazla ürün satın almaya teşvik etmek amacıyla satış stratejileri üretirler ve daha sonrasında alışveriş sürecini olabilecek en iyi sürece getirmek için bu stratejileri kullanırlar. Merchandising, bu amaçla yapılan satış ve tanım faaliyetidir demektir. Bu süreci yöneten ve sorumluluğunu üstlenen kişilerin şirketteki adı ise merchandiser olarak adlandırılmaktadır.

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan merchandiser diye adlandırılan bu meslek tanımı ile iligli sıkça sorulan "merchandiser ne demek?”, "merchandiser ne iş yapar?” , "merchandiserin sorumlulukları nelerdir?” gibi soruların cevabını gelin hep birlikte inceleyelim. 

Merchandiser Nedir? 

Merchandiser, bir ürünün mağazaya teslim edildiği andan itibaren bir müşterinin onu raftan aldığı ana kadar olan her şeyden sorumlu olarak görev yapan kişidir.Merchandiser olarak görev yapan kişinin özellikle firma kapsamında marketler üzerinden farklı görevleri bulunur. Fakat günün sonunda mercandiser, birçok değişik mağaza ve market konusunda önemli bir yere sahiptir. Bunu kısaca tekstil firmaları ve gıda satış noktaları olarak örneklendirebilir.

Merchandiser Ne İş Yapar?

 "Merchandiser ne iş yapar?” sorusu herkes tarafından sık sık araştırılmaktadır.Merchandiser olarak görev yapan kişi, ürünlerin stoklarını kontrol eder ve aynı zamanda reyonlardaki ürünlerin düzgün şekilde görünmesini sağlar.

Aynı zamanda merchandiser olarak görev yapan kişi,bitmiş olan ürünleri kontrol ettikten sonra, ürünlerin tekrar satışa çıkması için siparişini çeken çalışanlar olarak da ön plana çıkmaktadır.Ürün kontrolünü gerçekleştirmekte bu kişilerin sorumluluğunda olduğu için belirli aralıklarla marketleri düzenli şekilde ziyaret ederek tespitte bulunurlar.

İşverenler arasında birden çok zincir mağaza,süpermarket,çok katlı mağaza,üretici ve toptancı,posta siparişi veya internet şirketi yer almaktadır.Aynı zamanda, merchandiserların çok uluslu şirketler için yurtdışında çalışma fırsatları da bulunmaktadır.

Merchandiser’ın genel olarak görev ve sorumluluklarından bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Promosyon ve reklam kampanyalarının oluşturulması ve aynı zamanda organize etmek

·        Satış rakamlarını analiz etmek

·        Pazarlardaki büyümeyi, genişlemeyi ve değişimi raporlamak

·        Mağazanın yerleşim planlarını yönetme ve ürün envanterini korumak

·        Satışları ve kârı tahmin etmek,

·        Planların uygun şekilde yürütülmesini sağlamak için tedarikçiler, üreticiler ve mağazalar ile işbirliği yapmak

·        Gerektiği durumlarda promosyon ayarlamak

·        Müşteriler için en çok tercih edilen ve satın alınan ürünlerin fiyat skalası, renk veya stil gibi farklı yönlerini analiz etmek

·        Belirlenen ürün alanlarının satış hacmini ve kârlılığını optimize etmek,

·        Mağazanın yerleşim planlarını yönetme ve ürün envanterini korumak

Mercandiser’da Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Merchandiser olarak görev yapan kişinin pek çok farklı kişisel özellik ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Bu kişisel özellik ve yetenekleri şu şekilde sıralayabilir:

·        Yaklaşan pazarlama trendlerini takip etmek ve öngörmek

·        Özellikle kriz anında pratik ve etkili çözümler üreterek kriz anını en iyi şekilde yönetmek

·        Güçlü alitik bakış açısıyla düşünebilmek ve sayısal yeteneğe sahip olmak

·        Bütçeleri belirlemek

·        Yeni mağaza açılışı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilen mesai saatlerine uyum sağlamak

·        Mağazalar için raf düzeni planları üretmek

·        Seyahat engeli bulunmamak

·        Çalışalar ile iletişimde iyi olmak ve takım çalışmasına ayak uydurarak yatkın olmak

Nasıl Merchandiser Olunur?

Merchandiser olmak için genel olarak firmalar, iş yaptıkları sektöre göre adaylarda belirli bir bölümden mezun olmasını göz önünde bulundurmaktadır. Bu bölümlerde tekstil mühendisliği başta olmak üzere iktisat,işletme,paazarlama,kamu yönetimi veya uluslararası ilişkiler gibi bölümlerdir.

Satın alma süreçlerine hakim olmak,analiz yeteneğinin olması,analitik düşünmek ve çözüm üretebilmek, satış ve fiyatların belirlenmesi için tüm kriterlerin göz önünde bulundurulması merchandiser olarak görev yapan kişinin eğitimini almış olması çok büyük önceliktir.

Merchandiser hizmet ile ilgili olan "Merchandiser Hizmeti Nedir?” adlı yazımıza ulaşmak için https://www.protanitim.com/merchandiser-hizmeti-nedir linkini tıklayabilirsiniz.