Merchandiser Nedir?

07 Mayıs 2021
merchandiser_nedir

Pazarlama ve satış bir dizi işlemi, iş gücünü, ortak çalışma yükünü gerektiren stratejiler içerir. Bu alanlarda bilinenden daha fazla iş alanı karşınıza çıkabilir. Pazarlama işinde stratejik hamlelere en fazla ihtiyaç duyan mesleklerden biri merchandiser olabilir.

İngilizce "merchandising” kelimesinden türeyen ve satış-pazarlamada artık vazgeçilmez olan hamlelerin yapılmasında anahtar rolü olan merchandiserler, müşterilere en iyiyi, en doğru yerde sunan uzmanlardır. Merchandising kelimesinin Türkçe karşılığı "mağazacılık”tır. Dolayısıyla mağazalarda ürün görünürlüğünü en iyi şekilde ayarlamak merhandiserlerin birincil görevidir.

Ürün ve hizmet henüz mağazaya ulaşmadan satın alım işlemlerinde de bu meslek grubunu görebilirsiniz. Ürün ve hizmeti müşterinin ihtiyaç ve ilgisine göre talep ederler. Örneğin bir online mağazada müşterilerin hangi ürüne, ürünün hangi modeline, rengine, ürüne en sık hangi aralıklarda baktığını, ürünün satın alınma oranı gibi istatistikler toplanır. Bu verilere göre mağaza satıcıdan o ürünü daha fazla stoklarda sunmasını ister. Bu analizleri yapan ve mağazaya bu gibi önerileri veren kişi merchandiserlerdir. Bir hizmetin veya ürünün doğru satış teknikleriyle satılması, reyonlarda en göz alıcı şekilde sunulması onların sorumluluğundandır.

Müşteri ihtiyacı ve beklentisi bu meslek grubunun işini yaparken en fazla dikkate aldığı noktalardır. Dolayısıyla merchandiserlerin satışı yapılacak hizmet veya ürün adına ön görülü olması beklenir. Elinde bulunan verilere dayanarak pazarlamasının yapılmayacağı bir ürünün mağazada boşuna yer alıp diğer ürünlerin önüne geçmesini engeller.

Merchandiserlerin bir diğer önemli özelliği ise güler yüzlü, konuşkan ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmalarıdır. Çünkü mal ve hizmetler müşteriye sunulmadan önce perakendecilerden alınır. Dolayısıyla merchandiserlerin perakende sektöründe alım yaparken de iyi bir iletişim sayesinde en iyi pazarlığı yapması beklenir. Daha sonra alınan mal ve hizmetin müşteriye sunulması evresinde de reyon kalitesinin önemi karşımıza çıkar. En doğru sunumu yapmak adına müşterilerin talep verilerinden yola çıkılarak reyonların düzenlenmesi gerekir. Merchandiserler reyon ve mağaza görevlilerine bu verilere dayanarak reyon dizimi hakkında öneriler vermelidir. Bu sayede müşteriye en iyi sunum yapılır.

Bu mesleği icra edenlerin perakende ve mağaza arasında yüz yüze iletişimi önemlidir. Dolayısıyla sık sık yer değiştirerek müşteri taleplerini belirlemeleri, buna göre gerekli yerlere gerekli direktifleri vermeleri gerekir. Gerektiği zaman seyahat edebilmeleri işlerinin bir parçasıdır.

Pro Tanıtım sayesinde doğru personeli ihtiyaç duyduğunuz alanda bulmak artık daha kolaydır. Kısa sürede sayfadaki iş ilanları sayesinde gereken iş ihtiyacınız karşılayabilir, güvenli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.protanitim.com/merch-is-ilanlari-izmir  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.