Satışı Artırmanın Yolları Nelerdir?

08 Haziran 2020
Sat_Art_rman_n_Yollar_Nelerdir

Çeşitli nedenlerden dolayı düşen satış oranlarının doğru adımlar izlendiğinde artırılması mümkündür. Bunun için en temel adım elbette satışın doğrudan muhatabı olan müşteriyi iyi tanımak ve taleplerini iyi bir şekilde analiz etmektir. Çeşitli ihtiyaçların doğuşuna yönelik olarak gerçekleştirilen satışlar, alıcının elde edeceği faydalara yönelik olarak iyi bir şekilde alıcıya sunulmalıdır. Satışların başarısının düzenli olarak yakalanabilmesi için öncelikle iletişim becerisi, ürün ve kitle bilgisi, satış deneyimi gibi faktörler sürekli olarak geliştirilmelidir. Bununla birlikte kitlesini ve kitlesinin ihtiyacını ilk ağızdan öğrenecek olan satıcı hem kendisini hem de ürünlerini geliştirebilir ve hedefe, ihtiyaca uzun vadede cevap verebilecek şekilde bir satış biçimi oluşturur. Bu temel adımlar gerçekleştirildikten sonra satış için izlenebilecek şu gibi birkaç adım atılabilir:

1.       Müşteri potansiyeli geliştirilerek farklı pazarlara açılmak eğer mümkünse satışları artırmada etkili olabilir. Böylece ürüne gerçekten ihtiyaç duyulan bölgeler ve müşteriler tespit edilerek hedef kitle buna göre oluşturulabilir.

2.       Rakipler izlenerek müşteriye cazip gelecek ne gibi adımları attıkları analiz edilebilir. Buna bağlı olarak da sunulan ürünlerin ve hizmetlerin yanında ek ürün ve hizmetler sunularak satış müşteriye özelleştirilebilir ve daha cazip hale getirilebilir.

3.       Sektör ve pazara göre ürünün fiyatlandırması belli bir stratejiye göre akıllıca yapılmalıdır. Akıllarda hem çok ucuz olduğu için kalitesiz olma fikri olmamalı hem de aşırı pahalı olduğu için doğru kitleye ulaşamama gibi bir durumu olmamalıdır. Bu denge, hedef kitlenin de dönüşlerine ve tepkilerine göre kurulmalıdır.

4.       İndirim her koşulda her müşteri için cezbedici en garanti yollardan biridir. Belirli zamanlarda yeni müşteriler kazanmak ve ürün tanıtımını pekiştirmek için uygulanacak cazip indirimler marka bilinirliğine de katkı sağlarken tercih edilme oranını da olumlu etkileyecektir.

5.       Satışın çeşitli yollarına başvurulabilmekle birlikte en önemli etken elbette satışı gerçekleştiren ekiptir. Öncelikle satış ekibi çeşitli komisyon ve verilen kısa eğitimlerle memnun edilmeli sonrasında satış için iyi bir performans beklenmelidir.

6.       Satış gerçekleştikten sonra tüm bu süreçlerin geliştirilebilmesi için müşteri dönüşlerini takip etmek de oldukça önemlidir. Bunun için gelişen dijital çağa ayak uydurarak uygun yazılımsal yollara başvurulmalı ve marka için bir de dijital yüz oluşturulmalıdır.

Satışlarınızı artırmak ve satış desteği sağlamak için gerekli tüm bilgilere ve hizmete https://www.protanitim.com/satis-destek-aktiviteleriadresinden ulaşabilirsiniz.