Tanzim / Tanzim Satış Nedir?

03 Mart 2022
tanzim_tanzim_satis_nedir

Tanzim, ürünlerin düzene koyulması ve satışı sağlanacak malların düzenli durmasıyla dikkat çekmesini sağlayarak satışların arttırılmasına destek olur. Tanzim satış ise temel tüketim ürünlerinin piyasadaki fiyatlarının gereksiz yükselişini önlemek ve tüketicilerin daha uygun fiyatla ürünlerin alışverişini yapabilmesini sağlamaktır. 

Tanzim satış yerleri bu avantajı sağlayan kurum ve kuruluşlardır. Tanzim kelimesinin kelime anlamını yansıtan düzen verme ve yoluna girdirme, ürünlerin sunum şekillerinin iyi bir şekilde sağlanmasını da amaçlar. Tanzim satış ile tüketiciler, hem ürünleri daha ucuza satın alabilecek hem de daha uyguna alınan ürünlerin kaliteli olmasıyla memnun kalacaklardır. Sonuç olarak tanzim satış ile satışı yapılacak ürünlerin modernleştirerek kaliteyi daha uygun fiyatla birleştirmektir.

Tanzim Destek Elemanı Ne Demek?

Herhangi bir ürün satışı noktasında tüketiciye yönelik satışları arttırmak gibi yapılan yardım çalışmalarına tanzim desteği denir. Tanzim destek elemanı, bir iş üzerinde çalışıldığı bölümde iş düzeni, personel desteği sağlama, olabilecek bir tehlike anında koruma ve tahliye desteği sağlama gibi görevleri üstlenir.

Tanzim destek elemanları ilk yardım gereken anlarda da görevlendirilebilir. Bu gibi durumlarda yeterli donanıma ve bilgiye sahiptirler. Bu elemanlar firmalarda ve mağazalarda ürünlerin görsel sunumlarıyla da ilgilenir. Genellikle mağaza, market ve süpermarket gibi iş yerlerinde çalışan tanzim destek elemanları, satışların arttırılmasına ve ürünlerin daha dikkat çekici olmasını sağlama gibi stratejilerle ürünlerin satışının arttırılmasına da büyük destek olmaktadır. İşletmelerde bulunan tanzim destek elemanları iş yerlerinin kârını arttırmayı amaçlamıştır.

Tanzim Destek Elemanları Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

· Mağazadaki satışa sunulan ürünlerin ilgi çekici olmasını sağlayarak görsel açıdan dikkat çekmesini amaçlar.

· Müşterilerle sosyal iletişimi sağlam kurmayı ve kolay iletişimi sağlamalıdır.

· Satışı sağlanan ürünlerin konumun kolay ulaşılabilir olmasını düzenlemesi gerekir.

· İşletmede satışı sağlanamayan ürünlerin satın alına bilirliğini arttırmak için en uygun şekilde dikkat çekilmesini sağlayarak ürünlerin satışını arttırmalıdır.

· Mağazadaki ürünlerin stok durumlarını takip eder. Hangi üründen kaç tane gibi soruların takibini yapar.

· Raf düzeni ve raf payı gibi düzenlerle tanzim destek elemanları ilgilenir.

· Müşteri hedefleri ile olumlu yönde satış sağlayarak yeni müşteri kazanımına da yardımcı olur.

· Mağazalardaki ürünlerin fiyatlandırma kriterlerini belirler.

· Tanzim destek elemanları satışı yapılması gereken ürünlerin hem talebini yaratmalıdır hem de bunun karşılığında talep gören ürünlerin talebini karşılayabilmelidir.

· Doğru ve tercih edilebilir fiyat etiketlendirilmesi sağlamalıdır. Ürünlerin satışını arttırabilmek için kampanya, etkinlik gibi satış destek faaliyetleri de ayarlamalıdır.

Tanzim Destek elemanları marketler ve mağazalarda ürünlerin hakkında bilgiye sahiptir. Aynı zamanda ürünlerin görsel sunumları gibi kararları da tanzim destek elemanları verir. Tanzim destek elemanları en az lise mezunu olmalıdır. Bu elemanlar iletişim konusunda yüksek kabiliyete sahip olmalıdır. Tanzim destek elemanı olmak isteyenler takım çalışmasına yatkın olmalı ve ikna konusunda da yetenekli, tecrübeli olmalıdır.