Doğrudan Pazarlamada Nasıl Başarılı Olunur?

25 Aralık 2021
dogrudan_pazarlamada_nasil_basarili_olunur

Doğrudan pazarlama ürün veya hizmete ihtiyacı olan kitleye telefon veya e posta ile ulaşmaktır. Yani satış yapmak için geniş bir kitleye ulaşmaya veya geniş çerçevede reklam vermeye gerek yoktur. Riski az olan maliyet anlamında da az maliyete sahip olan bu satış stratejisi son dönemlerde daha çok tercih edilmektedir. Ürettiğiniz ürün veya verdiğiniz hizmete ihtiyacı olan kişilere ulaşıp, kolay bir şekilde satış yapabilirsiniz. Ama doğrudan pazarlama yapmak için de bir takım stratejileri en iyi şekilde bilip, yönetmeniz de önemlidir.

Doğrudan Pazarlamada Başarılı Olmak İçin Önemli Adımlar

Doğrudan pazarlama yapmanın pek çok avantajı mevcuttur. Ama bu konuda mutlaka dikkate almanız gereken bazı kriterler de mevcuttur. Bunlar ise;

·        Müşteri listesini genişletmek; eğer müşterilerinize e posta yolu ile ulaşım sağlıyorsanız, o halde e postanızın listesini genişletmeniz gerekir. İlk adım ise ürünlerinize ilgisi olan kişileri seçmek olacaktır. Örneğin erkeklere yönelik bir ürün satışı yapıyorsanız, e postanızdaki müşteri kitlenizin daha çok erkek ağırlık olmasını sağlamanız gerekir. Yine ürünlerinize ilgi duyabilecek bir kitle araştırması içine girmeniz de gerekir. Bu sayede hem hedef kitlenizi belirleyip, hem de hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

·        İyi bir tanıtım metni hazırlayın; gerek telefon ile gerekse e posta ile müşterilerinize ulaştığınızda mutlaka iyi bir konuşma metni hazırlamanız gerekir. Burada müşterilerinize daha önce yapmış olduğunuz hizmetlerden, referanslarınızdan veya mevcuttaki kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz. Etkileyici bir metin ile müşterilerinizi etki altına alabilirsiniz.

·        Kampanya takibi yapın; evet bir kampanya hazırlayabilirsiniz. Ama bu kampanya herkesin ilgisini çekmeyebilir. Bu nedenle hazırladığınız kampanyaları denetlemeniz gerekir. Kampanyalar ihtiyaç dahilinde olmalıdır. Kişilerin ihtiyaçlarına uygun kampanyalar hem akılda kalıcı olmanızı sağlar hem de hizmet veya ürünlerinize olan ilgiyi artırır. Eğer hazırladığınız kampanyalar ilgi çekmiyorsa, bu kampanyalar üzerinde ısrarla durmanın bir anlamı yoktur. Yeni kampanyaları hazırlamaktan kaçınmamanız gerekir.

·        Tanıtımları ne sıklıkla yapacağınızı bilmeniz gerekir; elinizde yer alan müşterilere sürekli reklam amaçlı e-postalar göndermek veya sürekli olarak müşterileri aramak çoğunlukla müşteride negatif bir algı oluşturur. Yani sürekli rahatsız edici telefonlar veya e postalar yerine belli aralıklarla müşterileri rahatsız etmeyecek şekilde arama veya e posta gönderimi yapmanız daha doğru bir satış stratejisi oluşturacaktır.

·        Müşteri geri dönüşlerini dikkate alın; müşteri dönüşlerinde onların istek ve talepleri ile birebir ilgilenmek ve onlara anlık olarak dönüş sağlamak doğrudan pazarlama için oldukça önemlidir.

Tüm bu konuları dikkate aldığınızda daha başarılı bir doğrudan pazarlama yapabilirsiniz.