Esnek Çalışma Saati Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

10 Kasım 2020
esnek_calisma_saati_nedir

Ülkemize standart mesai sabah 9 akşam 6 şeklindedir. Bu saat aralıklarının verimli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak son zamanlarda birçok işletmenin hatta kamu kurumlarının geçmeye başladığı esnek çalışma saati, mesailere olan bakış açıları tamamen değiştirmiş durumda. Esnek çalışma saati sistemi sayesinde artık birçok kişi ailesi ile beraber rahat kahvaltı yapabiliyor, sabah koşusu ya da sporuna çıkabiliyor. Şirketlerin yavaş yavaş benimsemiş olduğu bu çalışma sistemi bir nevi part-time çalışma sistemine oldukça yakından benzemektedir.

Esnek Çalışma Nedir?

Esnek çalışma; çalışanların mesai saatleri standart mesai saatlerinden farklı olan bir çalışma sistemidir. Birçok şirket "Compressed Week" adını verdikleri çalışma sistemi sayesinde çalışma saatlerini 1 saat ileri veya 1 saat geri alarak yeni bir mesai belirleyebiliyor.

Dışarıdan bakıldığında fazla mesai gibi görülebilen bu durum özelikle büyük şehirde yaşayan insanlar için nimet gibi görülmektedir. Trafikte saatlerce beklemek yerine diğer insanların çalıştığı saatte boş yolda işe gidip gelme fikri oldukça kabul edilmektedir. Buradaki asıl amaç çalışanların üzerinde biriken stresi alıp daha rahat bir yaşam tarzına kavuşturmaktır.

Esnek çalışma saatini part-time olarak sürdüren ya da home office'e çeviren işletmeler de bulunmaktadır. Haftalık 40, 45 saat çalışma sürenizin mesaisini kendiniz belirleyebilir, kendinize uygun çalışma stili ile hayatınıza daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Korona Virüs ve pandemi, birçok şirketin bu çalışma modeline geçmesine olanak sağlamıştır.

Esnek Çalışma Saati Sisteminin Avantajları

Esnek çalışma saati sisteminin meydana getirmiş olduğu avantajları şu şekilde söyleyebiliriz;

·       Esnek çalışma saatine sahip biri ailesine ve özel hayatına gerekli zamanı ayırabilir. Bu durum standart mesai saatine sahip birinde yok denilecek kadar azdır.

·       İstanbul, Ankara, İzmir gibi trafik yoğunluğunun üst seviyede olduğu şehirlerde araç kuyrukları sabah 6 gibi başlamaktadır. Evden işe gitmek, işten eve dönmek ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Her gün hayatımızdan giden 3 saatin getirmiş olduğu duygusala maddi zarar esnek çalışma saati ile beraber ortadan kalkmaktadır.

·       Yöneticiler, esnek çalışma saati sisteminden oldukça memnun olup çalışanlarından daha fazla verim aldıklarını itiraf etmişlerdir.

·       Evli ve çocuklu biri esnek çalışma saati sistemi sayesinde ailesi ve çocuğuyla ekstre bir gün daha vakit geçirebilmekte.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerin tamamı çalışanlar içindir. Peki; iş veren olarak esnek çalışma sisteminin ne gibi avantajlar meydana getirdiğini öğrenmek ister misiniz?

·       Esnek çalışma sistemi çalışanların moral ve performansını yükseltir. Daha az çalışan ile daha fazla verim yakalayabilirsiniz.

·       İşe geç kalma, işe gelmeme, geç kalma gibi durumlar tamamen azalır.

·       İşletmeniz ile çalışmak isteyen kişi sayısı artar. Tercih edilen işletme haline gelebilirsiniz.

Bu sistemin elbette birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Ancak; avantajları göz önüne alındığında oldukça mantıklı bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.