İş Yerinde Verilen Molaların Çalışanların Verimine Etkisi

16 Kasım 2020
is_yerinde_verilen_molalarin_calisanlarin_verimine_etkisi

İşletmelerde işverenler her zaman molaların sayılarının az ve sürelerinin kısa olmasını isterler. Her zaman çalışanların mesai saatleri içinde en uzun süre çalışması işverenler için tercih sebebidir.  Ancak molalar çalışanlar için olduğu kadar işletme ve işveren için de çok önemlidir.

Bir iş yerinde molaların doğru aralıklarla ve doğru sürelerde ayarlanması çalışma verimini ciddi oranda arttırmaktadır. Her birey sabah işe gittiğinde ilk birkaç saat kendini enerjik hisseder. Bu yüzden çalışmanın ilk saatleri her zaman daha verimli geçer. Akşama doğru ise yavaş yavaş bitkinlik başlar. İşverenler küçük önlemlerle çalışanlarının verimlerini her zaman en üst seviyede tutabilirler.

Bir işletmede genel mola aralarının verilmesi çalışanların biraz kendini toparlamasına yardımcı olur. Özellikle öğle yemeğinden önce verilen molalarda kahve molası verilmesi çalışanların enerji toplamasına ve kendisini daha zinde hissetmesine yardımcı olacaktır.  Sabah 8.00’de çalışmaya başlayan bir personel saat 10.00 gibi bir 20-25 dakikalık kahve molası verirse öğle yemeğine kadar olan arada işine daha kolay odaklanabilir.

İş Yerinde Öğle Molası Ne Kadar Olmalıdır?

Öğle saatleri yavaş yavaş acıktığımız ve kendimizi bitkin hissetmeye başladığımız bir süreçtir. İşverenler açısından öğle molası ne kadar kısa tutulursa personellerin çalışmaya ayırdığı vakit daha fazla olacaktır. Ancak bu çok yanlış bir tutumdur. Öğle molasının en az 60 dakika olması gerekiyor.

İnsanlar öğle yemeğini yedikten sonra çay içme ve biraz hava alma fırsatı elde ederse zihinlerini boşaltabilir ve kendilerini daha zinde hissedebilirler. Bu yüzden öğle aralarında yemekten sonra da çay ikramı yapılmasını doğru buluyoruz. Öğle yemeğinin 30 dakika tutulması perde arkasında çalışan verimliliği için çok sakıncalıdır.  Kısa aralar insanların daha çok yorulmasına yol açacaktır.

Öğleden Sonra Çay ve Atıştırmalık Molası Verimi Arttırır mı?

Birçok işletme için öğleden sonra verilen molalar 10 dakika kadar olmaktadır. Bu molalar ise personellerin sadece çay ya da hızlı bir şekilde sigara içtiği anlar oluyor. Ancak saat 15.00 gibi 20-30 dakikalık bir çay ve atıştırmalık molası çok verimli olacaktır.

Öğleden sonra çalışanlar acıkmaya başlar.  Günün yorgunluğuyla da birlikte çalışma verimi büyük ölçüde düşer. İşverenler bu arada ücretsiz çay ve atıştırmalık molası vererek çalışanların hem açlığını bastırmasını hem de enerji depolamasını sağlayabilir. Öğleden sonra vereceğiniz bu molalar çalışma verimine büyük etkisi olacak gizli anlardır.

Dönüşümlü Kısa Molalar Çalışanları Motive Eder

Yukarıda belirttiğimiz uzun molalar yanında 5 dakikalık dönüşümlü kısa molalar da verebilirsiniz. Bu molalar su, tuvalet gibi fizyolojik ihtiyaçlarla birlikte çalışanların sigara ve hava alma gibi ihtiyaçlarına da cevap verecektir. Bu işlemi dönüşümlü olarak yaparsanız çalışanlar hem sohbete dalıp gecikmez hem de bu sürelerde çalışma devam eder.