Temel Satış Becerileri Nelerdir?

17 Mart 2022
temek_satis_becerileri_nelerdir

Günümüzde mağaza sayısı oldukça artmıştır. Bu nedenle sektördeki mağazalar arasında rekabet artmıştır. Mağazalar müşterileri kendilerine çekmek için reklamlar, sponsorlar ya da indirimler sunmaktadır. Fakat en önemli unsurlardan birisi ise müşteriyle ilgilenen kişinin satış becerisidir. Alışveriş sırasında müşteriyi memnun etmek amacıyla isteklerini dikkate almalı ve müşteriye oldukça hoşgörülü yaklaşmalıdır. Satış elamanlarının hal ve hareketleri ya da becerileri mağazanın satış grafiğini yükseltmekte veya düşürmektedir. En önemli rolü üstlenen satış elamanlarının sahip olduğu beceriler genel olarak şunlardır;

•       Pazarlama ve satış ilişkileri

•       Satışın temel unsurlarını bilmesi 

•       İnsan ilişkilerinde güçlü olmalılardır.

•       Etkili iletişim sunmalılardır.

•       Müşteriyi iyice dinlemeli, odaklanmalı ve buna göre kendini ifade edebilmelidir.

•       Algılama ve algılanma yetisi 

•       Müşteriye karşı empati kurmak

•       Müşteri beklentilerini karşılamak

•       Satışın dinamiklerine sahip olmak

•       Mağaza içerisinde bulunan ve satışa sunulan bütün ürünler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. (Ürünlere hâkim olmalı)

•       Kendine ve çalıştığı mağaza ürünlerine güvenmek

•       Müşteri karşısında istekli olmak

•       Motivasyon sahibi, güler yüzlü olması

•       Satışta etik kurallarına uymak

•       Öğrenmeye açık

•       İkna kabiliyetinin yüksek olması gerekmektedir. 

•       Pozitif olması 

Temel Satış Becerilerinde Sizi Öne Çıkaracak 7 Özellik  

Alışveriş merkezlerinde, marketlerde ya da butiklerde önem taşıyan en önemli unsur satış fonksiyonudur. Bu mekanlarda satış fonksiyonunu yerine getiren kişilere ise satış elamanı denmektedir. Satış elamanlarının becerileri çalıştığı mekânı yükseltebilir ya da alçaltabilir. Bu nedenle satış elamanı tercih ederken becerileri hakkında bilgi edinmeli ve kendi markanızda satışı yükseltebilecek yeteneğinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Satış elamanlarının öne çıkan en önemli iki becerisinden biri ikna kabiliyetidir. İkincisi ise müşteriyle olan iletişimin kuvvetli olmasıdır. 

Satış uzmanlarının temel yetenekleri tutumlara bağlıdır. Ancak başarı için temel satış becerilerinde öne çıkaran 7 özellik bulunmaktadır. Bu yedi özelliğe sahip olan satış uzmanları markayı yükseltmektedir. Peki temel satış becerilerinde sizi öne çıkarak 7 özellik nedir? 

1.Pazarlık:Kendinden emin satış uzmanları mükemmel görevlilerdir. Özellikle satış uzmanlarının pazarlık konusunda beceriye sahip olması gerekir. İletişimi kuvvetli olan kişiler ise pazarlıkta ön planda olmaktadırlar. Yerinde pazarlık yapan satış uzmanları ise müşterilerin memnuniyetinde önemli bir anahtar olmaktadır. 

2. Planlama: Satış konuşmasında ya da satış ön görüsünde en önemli unsur planlamadır. Hedefi belirleyip, satışa yönelik stratejiler geliştirip plan halinde olmak ise mağaza satış grafiklerini en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. 

3. Çözüm Satışı: Satış sektöründe kilit becerilerden birisi ise çözümdür. Ürünlerde oluşan sorunları karmaşa haline gelmeden çözümüreten satış uzmanları her zaman tercih edilir.

4. Bölge Haritalaması: Tecrübeli ve uzman satış uzmanları her zaman bölge haritalamasında yetkin olmaktadır. İş bölgesinin ilerlemesini ve ekibin satışlarını ölçüp harita oluşturan uzmanlar mağazayı üst seviyelere çıkarmaktadır.

5. Öğrenme Kabiliyeti: Satışta değerli olan niteliklerden birisi ise öğrenme isteği ve kabiliyetidir. Verimli ve hızlı şekilde satış becerilerini öğrenip edinen uzmanlar her zaman elde tutulmaktadır. Özellikle öğrenmeye açık hevesli ve araştırmayı sevme becerisi bulunan kişiler çalıştığı yerin gelişmesi için önerilerde bulunmaktadır. Bu ise mağazayı öne çıkarmaktadır.

6. Rakip Analizi: Piyasayı değerlendirmek ve izleyip analiz etmek yeni fikirleri ortaya çıkarmaktadır. Rakiplere karşı risk almak her zaman mağazayı öne çıkarmaktadır. Özellikle rakiplerin sunduğu hizmet ve ürünleri analiz ettikten sonra daha iyisini ortaya sunmak her zaman satış uzmanlarını yükseltmektedir.

7. Etkileme: Müşterinin istediği ürünü ve daha fazlasını almasını sağlamak için etkilemek gerekir. Etkileyici cümleler ve hizmet sunan satış uzmanları mağazadaki satışı yükseltmektedir.