Merch Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

04 Ağustos 2021
merch_elemani_ne_kadar_maas_alir

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle değişen alışveriş imkanları ve kolaylıkları tüketiciler için büyük avantajlar oluşturur. Çünkü pandeminin de etkisiyle artan online satış ve alışveriş adımları artık hem pratik hem de pek çok seçeneğin bir araya geldiği bir pazar demektir. Tüketiciler tarafından online ortamda giderek artan alışveriş imkanlarının yanında hala mağazalara olan ilgi de devam etmektedir. Salgın hastalığın ortaya çıktığı ilk zamanlarda ev içi yaşamda en fazla kullanılan ve stokların hemen tükendiği bazı ürünler olur. İhtiyaç listesindeki bu ürünlerin sayısız şekilde satın alınmasının yanı sıra ilerleyen kapanma günlerinde de online mağazalar büyük talep gördü. Hem çarşı-pazarda hem de online pazarda devam eden tüketim hali kimi zaman ani stok değişimine neden oldu. Bu sürpriz stok tükenmelerine engel olmak ve kullanıcıların isteklerine tam olarak yanıt vermek adına mağazalarda rafları devamlı kontrol eden, stokları değerlendiren, satış oranına göre ürün için sipariş talebi oluşturan, müşterilerle görüşme yapan, satış istatistiklerini oluşturan meslek grubu giderek önem kazandı. Aslında alışverişte görsel zevki ve kolaylığı artıran ve yeni bir meslek olan merch elemanları mağazalarda ve online pazarlarda oldukça önemli görevleri üstlenirler.

Kelime anlamı olarak "tüccar” olan merchandiseler aslında satışta görsel düzenleme uzmanı olarak görev yaparlar. Örneğin online bir pazarın web sitesinde bir kategorideki ürün grubu için hangi model ve seçeneklerde en fazla satış olduğunu, en fazla tıklama alan ürünleri, azalan ve talep gören ürün stoklarını kontrol ederler. Bu kolay gibi görünse de satış ve pazarlama işinde kenara atılmayacak kadar önemli bir sorumluluktur. Merch elemanlarının özveri ile çalışması sonucu girdiğiniz bir mağazadan yüksek olasılıkla aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Böylece online mağazada "stok bitti” yazısı ile sıkça karşılaşmazsınız. Çünkü istatistiklere göre düzenleme yapan ya da stok talep eden merchler en fazla istek gören bu ürünleri zaten stokta yeterli miktarda tutmak için rapor verirler.

Son zamanlarda markaların satış ve pazarlama konusunda yarış halinde en iyi yöntemleri araması, bu alanda şirketlerin karı için ve tüketicilerin yaptığı alışverişten keyif alması için gereklidir. Bilinçli firmaların merch elemanlarına olan ihtiyacı ve maaş skalası değişkenlik gösterir. Ancak genel bir ifadeyle yeni bir meslek grubu olan merchandiserler ortalamanın üzerinde bir maaş kazanırlar. Firmanın büyüklüğüne, tanınmışlığına ve bütçesine göre değişen bu maaş miktarı ortalama 3000 ila 8000 lira arasında değişir.

Şirketinizi daha iyi koşullara taşımak ve profesyonel bir hizmet sunmak için doğru elemanları sizlerle buluşturan Pro Tanıtım aradığınız merchandsing hizmeti için doğru yerdir. Detaylı bilgi için https://www.protanitim.com/merch-ne-demeksayfamızı ziyaret edebilirsiniz.