Merch Ne Demek?

17 Şubat 2020
Merch_Nedir

Merch, ürünün satış noktasındaki bulunurluğunu ve görünürlüğünü sağlamaya yönelik pazarlama çabalarının tümü anlamına gelen İngilizce ''merchandising'' kelimesinin kısaltılmış halidir. Merchandising kelimesinin direkt olarak çevrilmiş hali ''mağazacılık'' ve ''perakende satışıyla meşgul olmak'' tabirlerini karşılar. Tüketicilere ürün sağlayan merchandising, satış yapılan mal ve hizmetlerin fiyatlarının belirlenmesi, ürünler ile ilgili pazarlama stratejileri oluşturulması, ürün miktarlarının kararlaştırılması ve indirim ya da kuponların oluşturulmasından sorumludur. Merchandising, satılan malların türü, ürün çeşitliliği, müşteri servisi ve fiyatlandırmalara göre sınıflandırılırlar.

Satış ve mağazacılık birbiriyle yakından ilişkili iki işlev olsa da bunlar aynı şey değildir. Merchandising, bir müşteriyi satışa yönlendirme sürecidir, satış ise bir ürünü seçen ve satın alma işlemini tamamlayan tüketiciyi ifade eder. Ürünün iyi yönlerini anlatarak tüketiciyi satın alımına teşvik eden afişin hazırlanma süreci merchandising iken, tüketicinin gidip ürünü satın alması ''satış''ı ifade eder.

Merch Neden Önemlidir?

Çeşitlilik: Merch, müşterilere mağazadaki çeşitliliğini arttırır. Bu sayede müşterilerin seçim yapacakları ürün portföyleri artar.

Tanıtım: Ürünler için web sitelerine ya da belirli alanlara uygun tanıtımlar hazırlanarak mağazayı, müşteriler nazarında daha görünür kılar.

Ürün yerleştirme: Merchandising stratejileri iyi pazarlama hamlelerinden meydana gelir. Aynı zamanda müşterilere satın alacakları ürünler için ürün yerleştirme imkânı sağlayan merchandising, satış oranlarını da arttırır.

Pro Tanıtım ile Merchandising

Pro Tanıtım, müşterilerine merchandising kapsamında çeşitlilik, tanıtım ve ürün yerleştirme imkanları sağlar. Doğrudan pazarlama ve merchandising konusunda yılların deneyimine sahip Pro Tanıtım, uzman ekibi ile müşterilerine daha yüksek kâr, daha memnun müşteriler ve daha etkileşimli yani satın alımdan önce daha uzun süre mağazada vakit geçiren alıcılar sağlar. Rekabette avantaj sağlayan Pro Tanıtım ile daha hızlı stok devrine ve kontrolüne sahip olabilir, marka sadakatini ve bilinirliğini kolaylıkla arttırabilirsiniz. Bunlara ek olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında veri gizliliğini maksimum seviyelerde sağlayan Pro Tanıtım, farklı ürün türlerinin satışını yapan firmalara farklı stratejiler uygular.

Merchandising Stratejileri

Pro Tanıtım merchandising stratejileri marka ve kategori için kapsayıcı hedefe bağlı olarak, kategorilere hatta segmente göre değişiklik gösterir. Bu stratejiler ile tüketicinin satın alma kararını olumlu yönde etkileyen Pro Tanıtım, markaların metrekare başına düşen brüt kârını ve satış cirosunu arttırır. Pro Tanıtım stratejilerinden bazıları aşağıda gösterildiği gibidir.

       -İyi planlanmış, göz seviyesinde ürün yerleştirme
       -İyi stoklanmış raflar ve vitrinler
       -Uygun raf tabelaları
       -Ürünleri bir araya getirmek için temalar oluşturma
       -Ücretsiz tadım aktiviteleri
       -Mağaza içi gösteriler
       -Hediye ve indirim kuponları

Tüm bu avantajlardan faydalanmak için Pro Tanıtım merch hizmetinden faydalanarak mağazanızı daha görünür ve tanınır kılabilirsiniz. Bununla birlikte satışlarınız ve kârınızın yanı sıra müşteri memnuniyeti de artar. Detaylı bilgi almak için  https://www.protanitim.com/merchandising-nedir adresini ziyaret edebilirsiniz.