Merch İş İlanları İzmir

19 Aralık 2019
Merchandising_500x470


Merch anlam olarak, aktivite demektir. Ayrıca en bilinen tanımıyla ‘satıcı’ şeklinde adlandırılır. Ülkemizdeki pek çok sektörde Merch kavramı yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte Merch iş ilanları İzmir konusunda araştırma yapanların bazı bilgilere ihtiyacı olacaktır. Öncelikle gıda ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yanı sıra ilaç firmaları ve daha pek çok alanda çalışma yapan şirketler, Merch adı altında iş ilanı yayınlamaktadır. Merchandiser, firmaların ürünlerini son tüketiciyle tanıştığı her bölümde, markanın çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. 

Merchandiser’lara Neden İhtiyaç Duyulur? 

Merchandiser, satılacak ürünleri raflara koyarak müşterilere en güzel şekilde sunan kişidir. Ayrıca rakip firmalar arasında araştırmalar yaparak gerekli raporu oluşturan Merchandiser, bu raporlar doğrultusunda yeni aksiyonlar almaktadır. Temsil ettiği markanın ürünlerini yakından tanıyan bu personeller, stratejik planlamalar oluşturur ve ürünlerin raflardaki durumunu denetler. Gerekli düzenleme işleriyle beraber ve stok durumlarını da kontrol eden bu kişiler daima çalıştığı markanın ürünlerini ön plana çıkarmak amacıyla hizmet vermektedir. 

Merchandiser Ne İş Yapar? 

Merchandiser, markaların canlı reklam çalışmalarını yapan kişidir. Bununla beraber temsil edilen markanın ürünlerinin bilinirliğini artıran Merchandiser, müşterilere fiyat avantajı sunarak ürünlerin satışını gerçekleştirir. Bu bakımdan Merch iş ilanları İzmir bölgesinde ciddi anlamda artmaya başlamıştır. O halde firmalar, kendini temsil edecek profesyonel Merchandiser’lara ihtiyaç duyarken bu ihtiyaçlarını da tam zamanlı iş ilanları üzerinden paylaşmaktadır. 

Merchandiser Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Merchandiser, mağazalardaki marj ve satış performansının üst düzeylere çıkarılması için yeterli stokun zamanında uygun yerde olmasını sağlayan kişilerdir. Satış trendlerini çok doğru biçimde tahmin edilmesi, stok seviyelerinin planlanması ve performans izlemesi içi satın alma ekipleriyle koordine biçimde çalışır. Tüm bunların yanında çeşitli sorumlulukları ve görevleri de bulunur. Merchandiser'a ait görev ve sorumluluklar şunlardan oluşmaktadır:

  • Ürün çeşidi, stok ve satış planları hazırlamak,
  • Mağazalar için raf düzeni sağlamak,
  • Satışları ve satışlardan gelen karı tahmin etmek,
  • En çok satışı olan ürünlerin fiyat aralığı, renk ya da stabil gibi çeşitli yönlerini analiz etmek,
  • Satış hacmini kontrol etmek,
  • Mağaza ve tedarikçi ile iyi iletişimler kurmak
  • Tedarikçilerle toplantı yapmak

Bu gibi görevlere sahip olan Merchandiser, mağaza ve özel işletmeler için oldukça önemli olup iş ilerleyişinin verimli biçimde sürdürülmesi için de en ideal meslek alanlarından biridir. 

Merchandiser Hangi Kriterlere Sahip Olmalı? 

Her şeyden önce bir Merchandiser, duruşu itibariyle dikkat çekmelidir. Ayrıca insan ilişkilerinde sosyal olması gereken bu kişilerin güler yüzlü ve sempatik kişilikler arasından seçildiği unutulmamalıdır. Merchandiser olarak işe başlayacak olanlarda deneyim kriteri de aranmaktadır. Bu yüzden daha önce Merchandiser olarak çalışanların Merch iş ilanları İzmir bölgesinde rahatlıkla iş bulabileceği unutulmamalıdır. 

Merch’ler, firmaların ürünlerinin sergilendiği reyon kısmında çalışmaktadır. Aynı hedef için çalışmalarına devam eden bu kişilerin tek hedefi, tüketicilere en iyi hizmeti sunabilmektedir. Bu süreçte ürünlerin eksiksiz tanıtılması ve müşterilerden gelecek tüm soruların yanıtlanması çok önemlidir. Sizler de Merch iş ilanları konusunda internet üzerinden paylaşılan çok sayıdaki platformdan başvurularınızı firmalara iletebilirsiniz. 

Nasıl Merchandiser Olunur?

Merchandiser olmak ve kariyerine bu meslekte devam etmek isteyen kişilerin herhangi bir resmi eğitimden mezun olma mecburiyetleri yoktur. Ancak bazı firmalar iş yaptıkları sektörler bazında adayların Tekstil, Uluslararası Ticaret ve İktisat gibi lisans bölümlerinden mezun olma şartlarını aramaktadır. Kariyerine çok yönlü bir firmada Merchandiser olarak devam etmek isteyenlerin bu gibi lisans bölümlerinden mezun olmaları kendileri için avantaj da oluşturacaktır. 

Özel firmalarda, mağazalarda tedarik işlemlerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi ve ürün kontrolünün de sağlanarak mağaza içi performans seviyesinin artırılması için Merchandiser'lara oldukça fazla ihtiyaç vardır. İzmir ve İstanbul'da çok fazla özel firma olması, mağaza departmanının olması bu meslekteki kişilere olan ihtiyacı da yine artırmıştır. Firmaların kendilerini temsil edecek ve firma performansını da yukarı çıkarabilecek Merchandiser'ler arayışları sürmektedir. 

Merchandiser İş İlanları

Merch iş ilanları araştırması yapılarak bu alandaki iş istihdamı hakkında bilgi alınabilir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin Merchandiser olarak çalışmalarını sürdürmesi için firmalarla iletişime geçmesi gerekmektedir. Merch iş ilanları İzmir gibi büyük illerde oldukça fazladır. Özel sektör bağlamında oldukça geniş havuza sahip olan İzmir gibi büyük illerde Merchandiser olarak çalışma hedefi olan kişilerin işe girişleri de kolay olacaktır. Kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için İzmir en ideal yerlerden biridir. Çünkü merch iş ilanları İzmir kapsamında daha fazla olup istihdam da yüksektir. Firmaların iş ilerleyişine olumlu katkı sağlamak, performanslarını yukarılara çıkarmak için firmalar Merchandiser'lara oldukça ihtiyaç duymaktadır.