Merchandiser Ne İş Yapar?

10 Ağustos 2020
Merchandiser_Ne_Yapar

Mağazaların satış performanslarını en üst düzeye çıkarmak için yeterli düzeyde ayarlanmasını sağlayan ve raf düzenlerini oluşturan kişilerdir. Üreticinin satışlarını maksimum seviyeye çıkmasını sağlayarak ürün çeşidi ve stok planlanmasını hazırlar. Bunların dışında merchandiserler;

·       Mağazalarda raf düzeni yaparak planlamalar hazırlar.

·       Belirlenen ürün alanlarını düzenleyerek satış karlılığını ayarlar.

·       Marka bilinirliğini arttırmak için uygun fiyat seçenekleri sunarlar.

Firmalar markaya en iyi temsil edecek profesyonel bu kişilerden yardım alırlar. Aynı zamanda merchandiserler imalatın her ayrıntısından mesul kişilerdir. Bu aşamalarda siparişler sistemde oluşmaya başlayarak dikim paketleme ve depo aşamaları ile devam eder. Önemli olan ürünlerin doğru kalitede doğru bir şekilde depoya girmesidir. Firmaların ürünlerinin kullanıcı ile tanıştığı her kesim de belli markanın çıkarları için çalışma sağlamaktadırlar. Temsil ettiği markanın ürününü bilinirlik ve fiyat avantajları ile dikkat çektirerek satışlarda fayda kazandırır.

Merchandiser seçmek ve birlikte iş birliği içerisinde olmak marka için avantajlı olacaktır. İşini iyi yapan ve markayı iyi bir şekilde temsil eden bu kişiler diğer markalar açısından daha avantajlı hale geleceklerdir. Ürünleri satılacağı rafa koyarak satışa sunması önemli bir kriterdir. Marketlerde birçok marka bulunduğundan merchandiserlere bu noktada büyük ihtiyaç duyulur. Merchandiserler temsil ettiği marka dışında olan markaların artı ve eksilerini de bilerek ona göre bir planlama çıkarması gerekmektedir. Böylelikle temsil ettiği marka için stratejik planlar geliştiren merchandiser sayesinde artıya geçilmiş olacaktır. Ürünleri iyi bilerek ve yeterli bilgiye sahip olarak temsil etmesi gereklidir. Stok durumlarını yakından takip ederek ürünlerin ne durumda olduğunu inceler, eksilen varsa kısa sürede tedarik edilmesini sağlar.

Merchandiserler insan ilişkileri konusunda İyi bir iletişim halinde olmak ve güler yüzlü olmak zorundadırlar. Tanıtımını yaptığı firmanın markasını iyi bir şekilde sunması için en görünür rafları seçerek satışı artırmayı sağlar. Markayı daha iyi yere taşımak ve daha iyi bir şekilde sergilenmesini sağlamak adına mutlaka bu kişilerden yardım alınmalıdır. Markayı işinde profesyonelleşmiş ve en iyi şekilde İşini yapmaya çalışan bu kişilere emanet ederek firmanız için avantajlı bir satış performansı elde etmiş olursunuz.

Siz de markanızı daha iyi yere taşımak için merchandising hizmeti alabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye https://www.protanitim.com/merchandising-nedir adresinden ulaşabilirsiniz.