Ağızdan Ağıza Pazarlama

26 Ekim 2020
agizdan_agiza_pazarlama

Müşterilerin ve tüketicilerin bir ürün, hizmet ya da ürün ve hizmeti sağlayan firma hakkında konuşarak ya da başka yöntemlerle bilgi ve düşüncelerini paylaştıkları bir pazarlama şeklidir. İnternet teknolojisi sayesinde gelişen iletişim şekilleri, sosyal medya mecraları, modern ağızdan ağıza pazarlamanın gelişmesine katkı sağlamıştır. Ağızdan ağıza pazarlamanın geleneksel hali, yüz yüze iletişim, telefon görüşmesi şeklinde doğrudan bir şekilde kişiselleştirilmiş bir konuşmayı esas alır.

Zaman geçtikçe çoğu pazarlama türlerine ait olan olgular, değişim gösterme davranışı içerisindedir. Bu değişen ve sürekli olarak dönüşen pazarlama yöntemlerinden biri de ağızdan ağıza pazarlamadır. Dijitalleşme, bu değişim ve dönüşümde büyük oranda rol oynamaktadır. Geçmişten kalma tüm yöntemler dijitale uyum sağlama sürecine girince, ağızdan ağıza pazarlama kavramı da hem uyum sağladı hem de yöntemleri oldukça gelişti.

Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi basitçe açıklayacak olursak; müşterilerin çevrelerine aldıkları hizmet, ürün, fiyat ve marka ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaları denilebilir.

Neden Önemlidir?

Ağızdan ağıza pazarlama, güven temelli bir pazarlama yöntemidir. Kişiler, yakın çevrelerine ve onların yaşadıkları deneyimlere güven duyarlar. Bu durum da kişilerin yakın çevrelerinden, güvendikleri kişilerden ürün ya da marka hakkında aldıkları bilginin, onları satın alma davranışına yönelttiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle ağızdan ağıza pazarlama yöntemi, pazarlamada en değerli kaynaklardan birisidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir satışın tam anlamıyla gerçekleşmesi, sağlanan ürün ve hizmetin kişiler üzerinde nasıl iz bıraktığıyla direkt olarak ilişkilidir. Bu nedenle son sözü tüketiciler söylemektedir.

Ağızdan ağıza pazarlama gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar; karşılıklı iletişim, dürüstlük ve şeffaflıktır. Unutulmamalıdır ki, ağızdan ağıza pazarlama şekli deneyim ve doğru fikirlerin paylaşımı anlamına gelmektedir.

Kişiler arkadaş çevrelerinden, sevdiklerinden ve güvendikleri kişiler tarafından verilen önerileri genellikle dikkate alırlar. Bu durumu fırsata çevirip, hedef kitleye kişisel bir şekilde yaklaşma fırsatı yaratılabilir.

Herhangi bir ürün ya da hizmet deneyimi yaşayan kişi deneyimlerini hızla paylaştığı için satın almaya yakın olan potansiyel tüketicilere fikir verir, yol gösterir ve zaman kazanmalarına yardımcı olur.