Tanzim Teşhir Elemanı Nedir?

27 Nisan 2020
Tanzim_Te_hir_Eleman_Nedir_986x753

Tanzim teşhir elemanı, firmadaki ürünlerin nasıl duracağını, hangi sıraya göre düzenleneceğini, öne ve arkaya hangi ürünlerin geleceğini, ürünün bulunma durumunu ve ürünün durduğu yer ile ilgili tüm konularda kararların hepsini veren çalışanlara verilen isimdir. Market aktivite elemanlığı olarak da bilinen tanzim teşhir elemanı, işletmelerin karını arttırmayı amaçlar. Bir işletmedeki görünüm, rafların düzeni, vitrindeki ürünlerin konumu ve şekli gibi konulara tanzim teşhir elemanları karar verirler. Aslında tanzim teşhir elemanları, satışları artırmak amacıyla ürünlere dair önemli stratejiler uygular. Genellikle hipermarket, market, süpermarket, mağaza, bakkal ve benzeri iş yerlerinde çalışantanzim teşhir elemanları, bir diğer deyişle satışları artırmak amacıyla ürünleri dikkat çekici hale getirmeyi başarabilen insanlardır.

Tanzim Teşhir Elemanının Görevleri

Marketlerdeki ürünlerde, ürünler hakkındaki yer ve duruş konularında tüm kararları tanzim teşhir elemanları vermektedir. Tanzim teşhir elemanları, alışveriş yapan müşteriyi etkileyerek ürünü satın almasını sağlarlar. Bu çalışanlar, en az lise mezunu olmalıdır. İkna konusunda kabiliyetli, iletişim becerisi yüksek ve takım çalışmasına yatkın kişiler tanzim teşhir elemanı olarak çalışabilirler. Tanzim teşhir elemanının görevleri şunlardır:

§  Müşteriyle iyi ilişkiler kurmalı, gerektiğinde ürünle ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdırlar.

§  Reyonlardaki ürünlerin hepsinin nerde olduğunu bilmelidirler.

§  Microsoft Office programlarını çok iyi kullanan tanzim teşhir elemanı, ürün bilgilerini bilgisayara eksiksiz bir şekilde girmelidir. Hangi üründen kaç adet, kaç sayıda geldiğini aşağı yukarı bilmelidir. Çok büyük bir marketteki her ürünün sayısını tam bilmek zorunda olmasa da aşağı yukarı ürünlerin sayısını bilmelidirler.

§  Pazarlama ve müşteri ilişkileri konusunda bilgili olmalıdır. Böylece ürünleri iyi pazarlayıp, satışlarını artırabilirler.

§  Tanzim teşhir elemanı, alışveriş merkezlerindeki insanların anlık satın alma güdüsüyle hareket ederek raftaki ürünü beğenip almasını sağlaması, müşteriyi etkilemesi gerekir.

§  İşletmedeki ürünleri ilgi çekici ve dikkat çekecek bir şekilde raflara yerleştirmesi gerekir.

§  Müşteriyi ürünle ilgili yönlendirip satın alma kararını etkileyecek bir şekilde ürünleri raflara dizmesi gerekir.

§  Bir ürünün satış noktasında görünebilirlik ve bulunabilirlik düzeyini ayarlaması gerekir.

§  İşletmedeki bir ürünün satın alınabilirliğini arttırmak amacıyla ürünün en uygun yerde mükemmel bir şekilde en çok dikkat çekecek şekilde sergilenmesini sağlamalıdır.

§  Genel olarak tanzim teşhir elemanı işletmeye en çok şu alanlarda yardımcı olur: satışta talep yaratmak, ürüne karşı talep oluşturmak, sipariş alma, siparişin dağıtımı, müşteri geliştirme ve müşteri artırma.

§  Ürünlerin tanınırlığını arttırır.

§  Tanzim teşhir elemanları şu mantıkla çalışırlar: ‘’Bir müşteri bu ürünü görmeli ki satın alabilsin.’’ Ürünlerin raflarda görünmesini ve satın alınmasını sağlamak tanzim teşhir elemanlarının en önemli görevidir.

§  Ürün stoklarını kontrol eder ve eksik olan ürünleri tamamlar.