İş Yerinde Motivasyon Nasıl Sağlanır?

14 Aralık 2020
is_yerinde_motivasyon_nasil_saglanir

Hayatımızın büyük bir bölümünü çalışarak geçirdiğimizi düşünürsek, iş hayatına onlarca yılımızı verdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Hayatımızda bu kadar meşgul olduğumuz bir alanda mutluluğu yakalamak, her zaman mutlu olamasak da motivasyonumuzu düzenli olarak sağlayabilmek şüphesiz oldukça önemli. Sabah uyanarak aklımıza işe gideceğimiz düşüncesi geldiğine ayaklarımız geri geri gidiyorsa, yataktan çıkmak istemiyorsak ve içimizi bir karamsarlık kaplıyorsa ortada bir sorun var demektir. Ya seçilen meslek gözden geçirilmelidir ya da iş yerinde motivasyonumuzu artıracak yolları bulmamız gerekmektedir. Ekonominin zorlu olduğu bu günlerde iş değiştirmek öyle sanıldığı kadar kolay olmasa da iş yerinde kendi motivasyonumuzu sağlayabilmemiz mümkün. İşte iş yerinde motivasyonumuzu artıracak bazı ipuçları…

Çalışmaya Hareket Katmak

Uzun çalışma periyotlarından ziyade verimli ama daha kısa çalışma periyotları her zaman daha sağlıklıdır. Özellikle işlerin yoğun olduğu dönemlerde motivasyonumuz biz fark etmesek de stres seviyemiz yükseldikçe daha da düşer. Böyle durumlarda belli çalışma dönemlerinden sonra birkaç dakikalık kısa molalar vermek sandığınızdan daha iyi gelecektir. Kahve almaya gitmek, iş arkadaşınıza gününün nasıl geçtiğini sormak hatta kısa süre için pencereden gökyüzüne bakmak bile yükselen stres seviyenize bir nebze de olsa iyi gelecektir.

Planlama

Neyi ne zaman ve hangi amaçla yapacağını bilmek ve bunu önceden planlayarak adım adım bir işi geliştirmek her zaman daha tatmin edicidir. Özellikle yaptığınız plana sadık kaldığınızda hem elinizdeki işler daha sistematik bir şekilde yapılır hem de öz güveniniz bu süreçten olumlu etkilenir. Plan yapmaktan çekinmeyin.

Sorunun Üzerine Gitmek

Motivasyonunuzu olumsuz etkileyen konuların üzerine detaylı bir şekilde düşünmelisiniz. Asıl sorunun kaynağına inmeden bulunan çözümler hem geçici olacak hem de sizi sağlıklı bir şekilde tam anlamıyla rahatlatmayacaktır. İş arkadaşınız mı motivasyonunuzu düşürüyor? Yoksa patronunuz mu? Belki de üzerinize son zamanlarda yüklenen fazla iş yükü sizi bu duruma soktu. Detaylıca düşünün, sorunun kaynağını bulun. Sorun açık yüreklilikle çözüme gidin. Eğer sorun içsel değil de dış faktörlere bağlıysa bunu konuşarak ve sağlıklı iletişim yollarıyla çözebilirsiniz. Unutmayın, iş yaşamı hayatımızın neredeyse tümünü etkileyen bir alan ve motivasyonunuzu siz sağlamak zorundasınız.