Sıcak satış Soğuk satış nedir?

07 Haziran 2022
s_cak_sat_so_uk_sat_

Sıcak ve soğuk satış nedir? Pazarlama ve satış sektöründe yer alan ve sıkça duyduğumuz terimlerden bahsedeceğiz. Sıcak satış ve soğuk satış tanımlamaları bu sektörün en bilinir terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıcak satış, ürün veya bir hizmetin saha içerisinde, birebir, anlık olarak satışa dönüşmesidir. Potansiyel müşteri olarak direk alım yapılması da bu duruma örnek verilebilmektedir. Soğuk satış nedir? Soğuk satış, alıcı ve satıcı tarafları arasında yüz yüze, direkt görüşme sağlanmadan gerçekleşmektedir. Ürünlerin alıcılara teslimatı sonradan sağlanmaktadır.

Sıcak satışın avantajları nelerdir?

Teknik olarak müşteriler ile iletişim kurulması hedeflenmektedir.

Marka bilinci yaratır, güven oluşturur.

Sıcak satış yapıldığında satılan ürün anında gerçekleşmiş olur.

Saha personelleri tarafından sağlanır.( Mağaza satış temsilcisi, satış personeli ) Birebir görüşmeden kaynaklı ilişkiler güçlüdür.

Ürünün görülmesi, incelenip alınmasından kaynaklı bilgi alışverişi sıkça yapılır.

Her marka ve sektöre göre özelleştirme yapılabilmektedir. 

Hata seviyesi düşüktür.

Müşterilere detaylı bilgi verilebilir. Geri bildirim alındığında satış tekniği olarak uygulanabilir duruma getirilebilir.

İletişim yönü kuvvetlidir. Müşteriler ile dilediğiniz zaman temas kurabilirsiniz.

Soğuk satış avantajları nelerdir?

Ürün fiyatlandırmaları ve belirlenmesi için kontrollü davranılabilir.

Soğuk satış tekniği uygulanırken ihtiyaçlar önceden belirlenebilir.

Müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunulduğu için soğuk satış markanız için sadık müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.

Tahsilat ve ödeme alma kolaylıkları sunulmaktadır.

Fiyatlar üzerinden indirim ve pazarlık yapılma durumu yoktur. Satın alırken kurumlar kampanya veya indirim yapar ise o fiyattan alım gerçekleşebilir.

Uzaktan satış tekniği olduğu için analiz yapmak kolaydır. Vakit yaratmanıza olanak verir, müşterinin alım yönünü belirleyebilirsiniz.

Teslimat ve kargolama süreleri olduğundan vakit kazanmak avantaj sağlar.

Sıcak ve soğuk satış nasıl yapılır? Satış teknikleri olarak geçen terimler hakkında bilgi verilmiş olup işletmelerin avantajlarını ve kazanımlarını da değerlendirmiş olduk. Sizlerde yeni girişimlere başlamayı düşünüyorsanız belirtilen maddeler üzerine yoğunlaşıp hareket edebilirsiniz. Her işletmenin farklı teknikleri de bulunmaktadır. Ancak ana belirleyici satış politikaları üzerinden müşterilerin ilgi alanına ve taleplerine göre çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. 


Diğer blog yazımız olan rut planı nedir başlığına da göz atarak bilgi alabilirsiniz.