İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

16 Kasım 2021
is_sagligi_ve_guvenligi_egitimi

İş güvenliği uzmanlığı günümüzde oldukça önemli mesleklerin başında gelir. Pek çok kişi bu mesleğe talep gösterir. Bu meslekte amaç güvenlik tedbirlerinin alınarak risklerin giderilmesini sağlamaktır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin çeşitli eğitimler alarak sertifika almaları gerekir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak isteyen kişilerin çeşitli eğitimler alması gerekir. Bu şekilde resmi olarak aldıkları belgeler sayesinde aktif olarak meslek hayatlarına başlamaları mümkündür.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Hangi Kurumlar Tarafından Verilir?

İş güvenliği sertifikası almak için birtakım sınıflar bulunur. İş güvenliği sınıfları A, B, C şeklinde üç çeşittir. Bazı işyerleri çok tehlikeli sınıfına girer. Bu işyerlerine A sınıfı ismi verilir. Sadece tehlikeli olarak sınıflandırılan iş yerleri B sınıfı, az tehlikeli iş yerleri için ise C sınıfı belgesi verilir. Tüm sertifikalar verilmeden önce kişiler çeşitli eğitimlere tabi tutulur. Bu eğitimlerin ardından başarılı olan kişiler sertifika almaya hak kazanır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Almak İçin Başvurulması Gereken Kurumlar

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak isteyen kişileri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılan İş yeri hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanı sınavlarına girmeleri gerekir. Bu sınavdan başarılı bir şekilde geçen kişiler sertifika kazanır. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin birtakım eğitimlerden geçmesi gerekir. Eğitimler bakanlık tarafından görevlendirilen kurum ve kuruluşlardan alınabilir. İş güvenliği uzmanı olmak için tüm eğitimlerden başarılı bir şekilde geçmek gerekir.

İş Güvenliği Sertifikası Başvurusu Yapmak İçin Hangi Evraklar Gerekir?

İş güvenliği sertifikası almak isteyenlerin öncelikle ıslak imzalı başvuru formu hazırlaması gerekir. Bunun yanında iş güvenliği uzmanlığı alabilmek için uygun lisans eğitimi aldığınıza dair diplomanız ile başvuruda bulunmanız gerekir. A sınıfı en tehlikeli sınıf olarak adlandırılır. Bunu alabilmek için B ve C sınıfı belgeleri bulunması ve buralarda en az üç yıl görev yapılması gerekir. Belgelerin tamamlanmasının ardından uygulamalı eğitimler gerçekleştirilir. Sonrasında ise kişilerin sınavlara girmesi gerekir.

İş Güvenliği Sertifikasını Hangi Bölüm Mezunları Alabilir?

İş güvenliği uzmanı işçilerin başına gelebilecek olaylarda doğru bir şekilde müdahale edilebilmesi gereklidir. İş güvenliği sertifikası bazı bölümler tarafından alınır. Her bölüm iş güvenliği uzmanı sertifikası alamaz. Acil tıp teknisyenleri, bazı mühendislik bölümleri, peyzaj mimarları, sağlık personelleri, bazı öğretmenler, iç mimarlar iş güvenliği sertifikası alabilir. Bu bölümler dışında teknik anlamda hizmet veren öğretmenlikten mezun olan kişiler, sosyal alanda mezun olan kişiler de iş güvenliği sertifikası alabilir. Gerekli evrakların yanı sıra mezun olunan bölümün diplomasının da hazır olması gerekir.

İş Güvenliği Sertifikası Ne Amaçla Kullanılır?

İş güvenliği sertifikasına sahip olan kişiler çeşitli sektörlerde çalışabilir. İnşaat sektörü gibi çeşitli sanayi kuruluşlarında fabrikalarda, tehlike arz eden yerlerde iş güvenliği uzmanına ihtiyaç vardır. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurumlar araştırılırken dikkatli bir şekilde seçim yapmak gerekir. Bunun yanında çeşitli konuda araştırmalar yaparak insanların kendilerini bu alanlarda geliştirmesi de mümkündür.

İş Güvenliği Sertifikası E-devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

İş güvenliği sertifikalarının çeşitli yerlerden sorgulanması mümkündür. Bunun yanında e-devlet üzerinden de iş güvenliği sertifikası sorgulanabilir. Bu şekilde kişilerin iş güvenliği sertifikası alıp almadığı ile ilgili kesin bir bilgi edinmek mümkündür. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu sınavlarda başarı elde eden kişiler sertifika almaya hak kazanır. Bu şekilde kişiler kendilerini geliştirerek iş güvenliği ile ilgili alanlarda çalışabilir. Pro Tanıtım sitesinden detaylı bilgi almak mümkündür.

 Detaylı bilgi almak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.