Rut nedir? Rut planı nasıl yapılır?

07 Haziran 2022
rut_plan_

Rut nedir? Rut kelime anlamı olarak gidilecek yol, güzergah ifadesinin tam karşılığıdır. Saha satışı yapan, pazarlama sektöründe olanlara çok aşina gelen bu kelime oldukça önem arz etmektedir. İşletmenin satışlarını, pazarda ki yerini belirlemek, marka bilinirliği yaratmak gibi onlarca durumu etkileyebilmektedir.

Rut planı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

-Yolların yoğunluk / trafik bilgisi,

-Gezilecek alanlarda bulunan potansiyel müşteriler,

-Kullanılan aracın geçemeyeceği dar sokaklar gibi teknik bilgiler vb. verileri içerir.

Rut planı düzenli çalışmak için size avantaj sunmaktadır. Takım liderlerinin, ekip çalışanlarının plana sadık kalması halinde müşteri tarafında da memnuniyet artmaktadır. Rut planı çerçevesinde gidilecek yol, güzergah, ziyaret edilecek adresler çıkarılır ise zaman kaybı önlenmiş olur. Tüketim sektöründe ürüne hemen ulaşabilmek önemlidir. Bu sebeple planlamanın doğru analiz edilmesi satış olarak pozitif katkı sağlayacaktır.

Rut planlama satış verilerini arttırır mı?

Farklı teknik ve analizler ile yapıldığı zaman verimlilik artmaktadır. Saha çalışanları, ekip içerisinden ve markalardan geri dönüşlerde geri bildirimler toplanır ise ilerleyen süreçlerde de negatif durumları pozitife çevirebilirsiniz. Ayrıca vakit kaybını önlemek, daha çok kişi ve marka ile temas halinde bulunmak demektir. Amaç hem satış temsilcisinin işini kolaylaştırmak hem de daha fazla görüşme yapmaktır. Hedeflenen satışa ulaşılması iki yönlü memnuniyet kazandırmaktadır.

Planlama yaptığınız zaman düzenli çalışma ile aksaklıkları giderebilirsiniz. En verimli rut planı oluşturma haftalık ve aylık periyotlar ile mümkün olabilmektedir. Rut planınızı ayarlarken saha personelinizden gelecek bildirimlere muhakkak parantez açınız. Saha ekibi her zaman müşteri ile aranızda köprü olmaktadır.

Özetle rut planı planlaması sıcak ve soğuk satış yapanlar için muhakkak yapılması gerekmektedir. Müşteri görüşmeleri için sahada var olma, zaman avantajı, zaman yönetimi, daha fazla verimli iş görüşmesi, potansiyel müşteri ziyaretlerinde arttırma gibi avantajları beraberinde getirmektedir.

İlgili yazımızda rut planı nedir ve rut planı nasıl yapılır ile ilgili detaylara değinmiş olduk. Diğer konumuz olan ve Satış hizmetleri nedir başlığına da göz atabilirsiniz.