Stand hosteleri ne iş yapar

11 Temmuz 2022
stand_hostesi

Bu başlığımızda siz okurlarımız için Stand Hostesleri Ne İş Yapar ve Görevleri Nelerdir gibi konuları ele alacağız. Stand hostesleri kişileri hemen her konuda bilgi sahibi yapabilmek adına çeşitli mağaza, fuar gibi yerlerde görevlendirilmiş  kişilerdir. Stand hostesleri genelde kadınlardan oluşmaktadır. Genelde çeşitli organizasyon, fuar gibi yerlerde işi tanıtmak amacıyla dışarıdan seçilen, iş ile ilgili bilgi verebilecek düzeyde kişilerdir. Öncelikli amacı markaların, ajansların, kişilerin mal ya da hizmetlerini müşterilere tanıtmak ve onları konu hakkında bilgi sahibi yapabilmektir.

Stand hostesleri tam zamanlı çalışmanın yanı sıra yarı zamanlı olarakta çalışmaktadırlar. Çalışma alanlarının başında market, AVM, otomotiv, tekne,  motorsiklet fuarları, kına, düğün organizasyonları, herhangi bir marka ya da mağazanın açılış organizasyonları olabilmektedir.

Stand hostesleri hemen hemen her alanda, her markada onlarca kişi ile çalışabilmektedir. Bu sebeple iletişimlerinin çok kuvvetli olması gerekmektedir. Markaya ve kurallarına, ürünlere hızlıca uyum sağlamak başlıca kuralların arasında yer almaktadır. Stand Hostesi olmanın gerektirdiği başlıca özellikleri arasında firmaların ürünlerini tanıtmak ve pazarlamasını yapabilmek, stand düzenine hakim olabilmek, kıyafet düzenine uyum sağlamak bulunur.

Nasıl stand hostesi olunur

Görev ve sorumlulukların yanı sıra aranan bazı özellikler bulunmaktadır. Herkesin stand hostesi olması açıkcası zor. Çünkü istenilen özelliklerin başında dış görünüşe önem veren, bakımlı, fiziki koşulları sağlayan kişiler tercih edilmektedir. Bu konuda üniversite eğitiminin önemi bulunmamaktadır. Ancak fuarlarda özellikle yabancı ülkelerde gerçekleşen fuarlarda yabancı dil önemlidir. İngilizce ve Almanca bilen kişilerin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. 

Maaş konusu da merak edilenler arasındadır. Fakat işe yeni başlayan hostesler ile deneyimli olan hostesler arasında maaş farkı olmaktadır. Sektörde deneyim kazanmak, yabancı dil ile hizmet vermek belirleyici faktörler arasındadır. Stand hostesleri ile ilgili destek ve bilgi edinmek için yazımızda detaylandırdığımız başlıklara göz atabilirsiniz. Hostes olmak isteyenler için de bilgilendirici yazı olmuştur. Diğer yazımız olan part time iş ilanı İstanbul içeriğine de bakabilirsiniz.