Nasıl Satış Destek Elemanı Olunur?

04 Mayıs 2020
nas_l_sat_destek_eleman_olunur_986x753_1_

Satış destek elemanları satışta yaşanan problemlerin çözümlenmesi, satış noktalarının düzenli ziyaret edilmesi, stok takibi ve stok düzeni, müşteri takibi, fatura düzenleme, rapor hazırlama, raf dizaynı yani kısaca satış öncesi ve sonrası tüm süreçler gibi birçok adımda aktif rol oynar. Firmalar ise müşterilerine profesyonel destek sağlanabilmesi açısından satış destek elemanlarına ihtiyaç duyarlar. Son yılların en çok talep gören iş dallarından biri de satış destek elemanlığıdır.

Satış destek personeline sektörde aynı zamanda ‘’mörş (merch)’’ adı verilmektedir. Mörş yani satış destek elemanı olabilmek için en az lise veya dengi bir kurumdan mezun olmak gerekmektedir. Bunun nedeni de müşteri ilişkileri konusunda ve kendini gerçekleştirme konusunda belirli bir eğitim seviyesinde olma gerekliliğidir. Bir satış destek elemanı aynı zamanda zaman yönetimi konusunda başarılı, programlama yapabilen, zamanı etkin kullanabilen bir yapıda olmalıdır. Böylelikle zamanı verimli kullanarak sağladığı destekten olumlu sonuçlar alınabilir. Konulara çözüm odaklı yaklaşmayı bilen mörş, işinde de şüphesiz sıyrılacaktır. Ayrıca genel olarak sektörde satış destek elemanlarında aranan bir diğer özellik de ehliyet sahibi olması ve aktif araç kullanabiliyor olmasıdır. Bu kimi iş yeri için bir gereklilik olmasa da kimi iş yerlerinde gerektiği takdirde araç kullanımının gerçekleşmesi açısından önemlidir.

Satış Destek Elemanı İş İlanları

Yukarıda söz edilen niteliklere sahip ve satış destek elemanı olmak isteyen bir kişi öncelikle kendisine uygun bir işi arayışına girerek araştırma yapmalıdır. Bunun için öncelikle en uygunu internet üzerinden çeşitli aramalar yapmaktır. ‘’Satış destek elemanı iş ilanları’’ gibi aramalarla çeşitli iş başvuru sitelerinde verilen ilanları inceleyerek ilanı veren iş yerlerinin aradıkları elemanda bulunmasını istediği niteliklerle beklentileri arasında karşılaştırma yapmalıdır. Aktif olarak bu ve bunun gibi sektörler için ilan veren internet siteleri olmakla birlikte son yılların talep gören bir iş alanı olması sebebiyle iş verenlere ulaşmak da zor olmayacaktır.

Başvuru yapabilmek için de elbette düzenli bir şekilde hazırlanmış bir öz geçmişe sahip olmak şarttır. Alınan eğitimler, geçmişe dayalı iş tecrübeleri, kişisel bilgiler, iş beklentileri gibi önemli hususlar kişinin kendisini istediği işe girebilmek adına iş verene doğru bir şekilde ifade edebilmesi oldukça önemlidir.

Detaylar için bkz: https://www.protanitim.com/satis-destek-aktiviteleri