Stant Hostesliği Nedir?

11 Mayıs 2020
stant_hostesi_nedir_986x753

Günümüzde çok fazla tercih edilen meslekler arasında yer alan stant hostesliği günübirlik yapılmaya uygun olduğundan özellikle öğrenciler ve mezunlar tarafından tercih edilmektedir. Bir markanın ürünlerini halka açık noktalarda sergilemesinde stant hostesleri rol oynar. Fuar, kermes, sergi, kongre gibi çeşitli büyük etkinliklerde, alışveriş merkezlerinde belirli firmaların veya markaların kurduğu stantlarda durarak müşterilerle birebir iletişime geçen stant hosteslerinin yaptığı işi yapan erkek görevlilere de ‘’stant hostu’’ adı verilir.

Stant hostesleri veya hostları festivallerde ve fuarlarda da yer alabilirler. Asıl ve en önemli görevleri sorumlu oldukları markaları başarılı bir şekilde temsil etmek, insanlara bilgi vermek ve doğru bir şekilde yönlendirmektir. Genelde servis hostesleriyle karıştırılsalar da stant hosteslerinin servis hostesleri gibi kişilere servis yapma gibi bir durumları söz konusu değildir. Stant hostesleri firma veya kendi isteklerine bağlı olarak tam ya da yarı zamanlı çalışabilirler. Bu nedenle daha az yorucu olması, sosyal bir iş olması, maddi getirisinin iyi olması ve günübirlik olması gibi nedenlerden dolayı öğrenciler ve gençler tarafından sıkça tercih edilen bir meslektir.

Stant Hosteslerinde Aranan Özellikler

Stant hostu veya stant hostesi olmak isteyen kişilerde dikkat edilen en önemli özellik iyi bir fiziğe sahip olmalarıdır. Genel olarak tanıtım ve reklam yaptıkları için müşteri gözünde güven ve saygı oluşturabilmeleri açısından bakımlı ve temiz olmaları istenir. İş görüşmelerinde de bu özellikleri taşıyan kişilere öncelik verilmektedir. Fiziksel özellikler dışında jest ve mimiklere de dikkat edilmektedir. Özellikle müşteri ilişkilerinde güler yüz göstermeleri beklenir. Karşılıklı konuşmalarda ve ürün tanıtımında diksiyon da önem teşkil ettiğinden stant hosteslerinin diksiyonu düzgün kişilerden seçilmesine de özen gösterilir. Bu da belli bir kültür seviyesine gelmiş olmak demektir. Buna bağlı olarak bu kişilerin en az lise mezunu olmaları gerekir. Ayrıca yabancı bir dil bilmeleri de stant hosteslerine ayrıcalık kazandırmaktadır ve daha büyük organizasyonlarda yer alarak kariyerlerini bir adım öteye taşımalarında büyük etkendir.

Stant hostesleri ücretlerini günlük kazanabilmekle birlikte uzun süreli anlaşmalarda haftalık veya aylık olarak da ücret ödemesi alabilmektedirler.

Tüm detaylar hakkında bilgi ve destek almak için https://www.protanitim.com/satis-destek-aktiviteleri adresini ziyaret edebilirsiniz.