Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

05 Ekim 2020
marka_bilinirli_ini_artirmanin_yollari

Marka bilinirliği, markalaşma kavramı için çok önemlidir. Bu bilinirlik, hedef kitlenizin markanızı ne kadar tanıdığını ve benimsediğini temsil eder. Her marka kendisine kurulduğu günden itibaren adım adım bilinirlik katar. Bu noktada halkla ilişkiler faaliyetleri ve reklamlar bilinirliğin artırılması açısından büyük önem taşır.

Marka bilinirliğine ulaşmış, saydığımız tüm bu şartları yerine getiren markalara "moda”,” popüler” markalar adı verilir. Bir kurumun başlangıcından itibaren marka bilinciyle alakalı çalışmalar yapması ve bu bilinci oluşturması uzun vadede çok önemlidir.

Tüketicilerin, markanızı beğenip bağlandıktan sonra tekrar satın alma davranışı gösterme ihtimali çok yüksektir. Bu durum markanız ve tüketici arasında güven ve sadakat köprüsü oluşmasına yardımcı olur. Marka bilinirliği oluşturma çalışmaları markanızın içten ve samimi algılanmasını, geribildirimleri ve kurulan bağın sağlamlığını artırır. Tüketicilerin deneyimleri ve algılarıyla marka bilinirliği iç içedir. Kişilerin olumlu deneyimleri olumlu yönde, olumsuz deneyimleri ise markayı olumsuz yönde etkilemektedir.

Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Farkındalık Yaratmak

Kurum kimliği materyallerinizi oluşturmalısınız,

Tüketicilerin ilgisini çekecek, merak uyandıracak yaratıcı reklamlar hazırlamak,

Sosyal sorumluluk projelerinde boy göstermek,

Kültürel, sanatsal etkinliklerine ve spor faaliyetlerine sponsor olmak.

Podcast Yayınlamak

Podcastler günümüzde pazarlama çalışmalarında ciddi bir önem taşımaktadır. Podcastler izleyiciler ile samimi bir bağlantı kurma şeklidir. Kendinizi ya da ürününüzü açık açık pazarlamaktansa podcastler sayesinde kişileri bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmek aranızda oluşacak güven bağı için büyük olanak sunar.

Bilinirlik Yaratma Çalışmaları

Farklı ve ilgi çekici bir web sitesi oluşturmak,

Tüm sosyal mecralarda yaratıcı ve açıklayıcı reklamlar yayınlamak,

Broşür, el ilanı, katalog gibi materyaller dağıtma çalışmaları yapmak,

Ürününüzü tüketicilerinize denetmek.

Ücretsiz İçerik Oluşturmak

Markanızın bilinirliğini öne çıkarmanın en eğlenceli yollarından biridir. Çünkü kendinizi tanıtmanız ve gösterebilmenizin en basit yoludur. İçerikler sadece yazılı olmak zorunda değildirler. İnfografikler, videolar, sosyal medya mecralarında yapılan soru-cevaplar, bloglar ve sponsorlu içerikler sayesinde farklı ve yeni kitlelere kolayca ulaşabilirsiniz. 

Markalaşma Çalışmaları

Reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri marka bilinirliğiniz için vazgeçilmezdir. Bu nedenle kendinize/ markanıza uygun ajanslarla anlaşmalısınız. Çalışanlarınızı marka iletişimi alanında eğitimli kişilerden seçerseniz de marka bilinirliği çalışmaları açısından olumlu adımlar atabilirsiniz.

Tanıtım hizmetlerimizden yararlanmak için https://www.protanitim.com/market-tanitim-ajanslari adresini ziyaret edebilirsiniz.