Market Tanıtım Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Eylül 2020
market_tabitim_ajansi_secerken_dikkat_edilmesi_gerekenler

Öncelikle market tanıtım ajansları çalışma ekibinin profesyonelliğini sağlamak, markaların amaç ve istekleri doğrultusunda çalışıp en iyi sonucu elde etmek için çaba göstermektedirler. Firmalarda alanında uzman kişilerle birlikte çalışıp tanıtımla ilgili konularda gerekli yetkinliği sağlamaları ve destek vermeleri çok önemlidir. Sunulacak hizmetler, öncesinde araştırmalar yapıp rapor haline getirilmeli, sunumu eksiksiz yapılmalı ve satışa yönelik desteği etkin bir rol oynamalıdır.

Ne istediğinizi Bilin

Market tanıtım ajansından beklentilerinizi listeleyin ve mevcut durumunuzla alakalı stratejiler oluşturun.

Portföy ve referans araştırması yapın

Kişinin ya da kurumun kimliğini anlamak açısından portföy araştırması çok önemlidir. Ajansın öncesinde kimlerle çalıştığını ve ne tür işler yaptığını görmenizi sağlar. Bu araştırma size karar verme aşamasında önemli kolaylık sağlayacaktır. Ajansın daha önce hangi markalarla çalıştığını araştırın. Birden fazla markayla çalışmanın değil, uzun süreli çalışmanın daha önemli olduğunu unutmayın.

Ajansın profesyonel bir kadroya sahip olup olmadığını araştırın

Market tanıtım ajansı araştırırken kadro araştırması yapmanız, birebir çalışacağınız kişinin ya da kişilerin niteliği sizler için önemli bir kriter niteliğindedir. Kişinin ya da kişilerin öncesinde yaptığı iş birlikleri, kriz yönetimi kabiliyetleri, planlama/raporlama yeteneklerinin araştırılması size mutlaka yardımcı olacaktır.

Ajansın hedeflerinizi anladığından emin olun

Sizin uzun vadeli hedeflerinizi ve hedef kitlenizi tam anlamıyla anlayan bir ajansla çalışmak sizin için etkili ve verimli olacaktır. Daha iyi anlaşılmayı sağlamak için seçtiğiniz ajansa sunum ve raporlama şeklinde bilgi verebilirsiniz.

Daha önce çalışan müşteriler hala çalışıyor mu?

Çalışmayı düşündüğünüz ajansın öncesinde çalıştıkları müşterileri ile ilişkilerini kontrol etmeniz yolunuzu çizerken size büyük yarar sağlayacaktır. Eski müşterileriyle çalışmaya devam etmiyorsa bu ajanslara karşı çekimser davranabilirsiniz. Çünkü çalışılan eski müşterinin fazlalığı işin niteliğinin verimli olduğu anlamına gelir.

Raporlama ve veri paylaşım süreçlerini öğrenin

Market tanıtım ajansında yapılan işlerin ve sonuçlarının analizlerle raporlanması gerekmektedir. Ajansınızı seçerken hangi sıklıkta raporlamalar yaptıklarını ve bu verileri sizinle paylaşıp paylaşmayacaklarını sormalısınız. Rapor verilerini sizinle paylaşmayan firmalardan uzak durmanız gerekir. Bununla birlikte verilerin yani raporların nasıl okunması gerektiğini ve bilmeniz gereken öncelikleri size anlatarak bilgilendirmesi de önemli bir husustur.

Detaylı bilgi için https://www.protanitim.com/market-tanitim-ajanslari adresini ziyaret edebilirsiniz.