Tam Zamanlı Çalışma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

06 Temmuz 2022
tam_zamanl_al_ma_nedir

Bu yazımızda sizler için Tam Zamanlı Çalışma Hakkında Tüm Bilinmesi  gereken konuları ele aldık. Günlük hayatımızda hemen herkesin sık sık duyduğu bir konudur tam zamanlı ya da kısmi zamanlı çalışma kelimeleri. Peki bu kavramları birbirinden ayıran nedir? Tam Zamanlı çalışma nedir ve detayları nelerdir merak ediyorsanız, sizler için yazdığımız bu makaleyi okumaya devam etmelisiniz.

Tam Zamanlı Çalışma nedir

Tam zamanlı çalışmanın iş kanunundaki tanımı, 4857 sayılı iş kanununa göre eğer herhangi bir sözleşmede aksi bir durum belirtilmediyse kişinin haftalık 45 saat boyunca çalışması anlamına gelmektedir. Fakat bu noktada bilinmelidir ki mevzuatta yazılan 45 saat, en fazla çalışma saati olarak belirtilmiştir. İşveren isterse belirtilen 45 saatten daha az miktarda çalışma yaptırabilmektedir. Ara dinlenmeler ve haftalık tatil günleri bu süreyi kapsamamaktadır.

İş kanununun 4857 sayılı kanununda belirtilen haftalık çalışma saati eğer tam olarak yani 45 saat olarak çalıştırılacaksa, bu günlük olarak en fazla 7,5 saat çalışma anlamına gelmektedir. İşe başlamak için herhangi bir saat sınırlaması kanunlarca belirlenmemiştir. İşe başlama saatleri tamamen işverene bağlıdır.

Günümüzde bir çok sektör çalışma saatlerini tam zamanlı olarak belirlemiştir. Özellikle otomotiv, bankacılık, eğitim, sağlık, teknoloji gibi sektörlerde tam çalışma saatlerini görmek mümkündür. Haftalık çalışma saatini her güne eşit olarak bölmek aslında genel bir kuraldır. Fakat işveren haftalık çalışma süresini aşmadığı sürece, süre günlere farklı olarak dağıtılabilir. Çalışma süresinin her güne eşit olarak bölünmesi zorunlu değildir.

Tam zamanlı çalışma, çalışan kişiye oldukça fazla yarar sağlamaktır. Bu yararları kısaca şu şekilde sayabiliriz; tam zamanlı çalışan kişinin, yarı zamanlı çalışan kişiye oranla sosyal güvenliği daha fazla noktayı kapsar. Maaşlar her zaman yarı zamanlı çalışmaya göre daha fazla olmaktadır. Tam zamanlı çalışma yapılan işte daha fazla verim ve istikrar sağlamaktadır. Firma veya şirketler genelde tam zamanlı çalışan aradıkları için, iş bulma potansiyeli daha fazladır. Fakat bu yararların yanı sıra tam zamanlı çalışmanın bazı zorlukları arasında; Tam Zamanlı Çalışma yapan kişilerin stres oranının yüksek olması, enerji azlığı, sosyal hayatın kısmen kısıtlı olması gibi dezajavantajlarıda bulunur. Tam Zamanlı Çalışmanın yanı sıra bir de eğitimine devam eden kişi sayısı oldukça fazladır. Tam Zamanlı Çalışma eğitim hayatını da kısmen de olmasa olumsuz etkilemektedir. Çalışma hayatında yaşadışı yorgunluk ve stresten dolayı kişi eğitimi için gerekli olan özeni her zaman gösteremeyebilir. Bu sebeple eğer çalışan kişi için de uygun ise, eğitim gören kişilerin yarı zamanlı bir işte çalışması her zaman kişinin hem eğitim hem de iş hayatını kolaylaştırmaktadır.