Direct Marketing (Doğrudan Pazarlama) Nedir, Nasıl Yapılır?

07 Temmuz 2021
dogrudan_pazarlama_nasil_yapilir

Tüketim sektöründeki artış ve hız artık yeni pazarlama araç ve tekniklerini doğurur. Gelişen teknolojinin katkıları sayesinde pazarlama artık dev bir sektördür. Dolayısıyla artan müşteri kitlesi de firmalar için yeni pazarlama yöntemlerinin türemesi için bir neden olur. Her gün elimizdeki mobil cihazların kullanımındaki hızlı artış ile pazarlama yöntemlerine yenisi de eklenir. Bunlardan biri "direct marketing” yani "doğrudan pazarlama”dır. Bu yöntem müşteriye ulaşma ve maliyet konusunda ciddi avantajlar yaratır. Bunlardan en önemlisi ise müşteri ile direkt temas kurma avantajıdır. Bu sayede maliyetleri azaltabilir, pazarlamadaki sermayeyi diğer işlerinizde, özellikle üretimde bir yatırım olarak değerlendirebilirsiniz.

Doğrudan pazarlamanın çeşitli teknikleri ve farklı ulaşım kanalları bulunur. Mobil cihazlara gelen bildirimler, toplu alışveriş mekanları, broşür dağıtımları, sosyal medya bu işin ana yolaklarını oluşturur. En sık kullanılan ve artık uygulanması oldukça kolay olan doğrudan pazarlama tekniklerinden birkaçını sizler için listeledik.

Kiosk Pazarlama

Gün içinde yüzlerce insanın uğrak noktası olan AVM’ler satış ve pazarlama için en iyi ortamlardandır. Buradaki çekilişler, broşür ve tanıtım stantları direkt müşteri ile iletişim sağlar.

Kısa Mesaj veya E-Mail Yolu ile

Bir web sitesine ilk defa uğradığınızda sizden bildirim gönderip göndermeme onayı istenebilir. Burada verdiğiniz evet yanıtı direkt pazarlama için oldukça büyük avantajlar yaratır. Siteyi ziyaret etmenize gerek kalmadan, mesaj ya da e-mail ile anlık bildirimlerden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde yeni üyelik yaptığınız sitedeki tanıtım ve kampanyalar hakkında mesaj alma onayınız da direkt pazarlama için önemli bir unsurdur.

Telemarketing

Kimi zaman telefonunuzda bir firmanın numarasını görebilir, firmanın müşteri temsilcisi aracılığı ile ürün ve hizmet konusunda bilgilendirme alabilirsiniz. Bu durum hem direkt müşteri ile temas sağalr hem de eski müşterilerin iletişim bilgilerinin olması yönüyle iletişimi dinamik tutar.

Sosyal Medya

Son dönemde her kesime hitap etmekle birlikte en fazla kazanç kapısını sağlayan sosyal medya platformları, fenomenler aracılığıyla yapılan reklam ve tanıtımlar sayesinde ciddi bir pazarlama alanıdır. Küçümsenmeyecek bir kitlesi olan herkesin burada anlaşma sonucu ürün ve hizmet pazarlaması yapması oldukça kolaydır. Bilinen ve halk tarafından tanınan bir yüzün yaptığı tanıtımlar ise doğrudan pazarlamada en büyük sorun olan güven sorununu da en aza indirir.

Hediye ve Promosyon

Yeni bir alışveriş ile başlayıp daha sonra devam eden hediye ve kuponlar müşteriyi yeni alışverişler için ikna edici bir unsurdur. Genelde müşteriler bu avantajları değerlendirmeye sıcak bakar ve hediye, promosyon, kupon gibi araçlara alışveriş ile yanıt verir.

Doğrudan pazarlamadaki güven, yeterince kayıt tutmama, zaman kaygısı gibi sorunları aştıktan ya da müşterinin bu kaygılarını giderdikten sonra satışlarda ciddi bir artış görmeniz kaçınılmaz olur. Pro Tanıtım firmalar için en iyi pazarlama taktiklerini sunarak bu yükünüzü hafifletmek için en iddialı markalardan biridir.

Market iş ilanları hakkında yayınlanan yazımıza göz atmak için tıklayınız…

 "Doğrudan Pazarlama Nedir?" başlıklı yazımız için https://www.protanitim.com/dogrudan-pazarlama-nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.