P.O.P. Lojistiği Nedir?

14 Eylül 2020
P

P.O.P lojistiği, birden fazla markanın faaliyet gösterdiği bir ortamda satın alma fikrine etki edecek tüm aktivite ve malzemeleri kapsayan bir disiplindir. Point of Purchase kelime grubunun kısaltması olan bu terim Satın Alma Noktası olarak Türkçeye çevrilmektedir. Müşterilerin satın alma kararını vermediği ya da rakip firmalara ait ürünlerin değerlendirme havuzunda yer aldığı süreçlerde P.O.P çalışmaları etkili olacaktır.

P.O.P lojistiği kapsamı içine konumlandırma, kurulum, satış sonrası süreç girmektedir. Ayrıca promosyon malzemelerinin satış noktasına teslim edilmesi, bakımı, geri çekilmesi gibi süreçler de bu kapsama girebilir. Alışveriş merkezlerinde yer alan tadım stantları, raflarda yer alan broşürler, tanıtım stantları bu faaliyet alanı içindedir.

Kısaca ürünlerin doğru bir zamanlama planıyla, titiz bir taşıma deneyimi sonrası, satın almayı harekete geçirebilmek için hazır olması sürecini içerir. Tedarik sürecinden son kullanıcıya ulaşana kadar tüm sürecin yönetimini içine alır.

P.O.P Lojistiği Avantajları Nelerdir?

P.O.P lojistiği müşterilerin satın alma fikrine doğrudan etkide bulunacak bir süreçtir.  Bu hizmette ürünler planlı bir depolama hizmeti sayesinde sevk noktasına ve tüketiciye doğru zamanda ulaşır. Böylece müşteri memnuniyeti sağlanabilir.

Bir sektörde birden fazla marka yarış halindeyse ve ürün kalitesi noktasında tüketicileri birden fazla marka etkileyebiliyorsa rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak ana etmenlerin başında tedarik geliyor. Ürünlerinizi başarılı ve planlı bir şekilde müşteriye ulaştırabilirseniz müşteri memnuniyetini oluşturabilirsiniz.

Bu hizmetten maksimum fayda sağlayabilmek için P.O.P lojistiği yönetimi çok önemlidir. Süreçte planlama ve zamanlama çok önemlidir. Ürünlerin doğru şekilde kurulması, son kullanıcıya kusursuz şekilde teslim edilmesi önemlidir. Bunun için hasarsız şekilde paketleme ve taşımaya önem verilmelidir.

P.O.P Lojistiğinin Marka Bilinirliğine Etkisi

P.O.P lojistiği birçok marka için marka bilinirliğini arttıran ve marka imajını güçlendiren bir hizmettir.  Ürünler depolardan çıktıktan sonra dağıtım noktasına hızlı bir şekilde iletilir ve oradan da son noktaya teslimat yapılır. Ürünler bu süreç içinde daha az el değiştirdiğinden hasar görme riski ortadan kalkar ve teslimat süresi de kısalır. Ayrıca işletmelerin nakliye maliyetini de azaltan bir uygulamadır. Taşıma anında ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı çözümler sunduğu için markanıza olan güveni kolayca arttırabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.protanitim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.