Saha Satış Temilcisi Nedir?

01 Haziran 2020
Saha_Sat_Temsilcisi_Nedir

Satış faaliyetlerinde aktif olarak rol alan kişilere ‘’saha satış temsilcisi’’ denir. Saha satış temsilcileri, satış takibi, müşteri kazanımı ve takibi, müşteri memnuniyeti, kar kazanımı gibi görevlere sahiptir ve bağlı olduğu şirketi tüm bu yönlerde destekleyici eylemlerde bulunur. Yeni müşterilerin kazanımını sağlayarak proje ve ürün tanıtımlarını yapar ve ürünlerin satışını profesyonel bir şekilde gerçekleştirir.

Saha satış temsilcilerinin rolü, bulundukları firmalarda oldukça önemlidir. Çünkü bir firmanın dilediği sektörde öne çıkabilmesi, müşterisine ve diğer sektörlere kendisini gösterebilmesi ve kanıtlayabilmesi gibi önemli faktörlere yardımcı ilk halka saha satış temsilcileridir. Saha satış temsilcileri satış ve tanıtımdan ziyade bu süreçlerin öncesinde de yer alır. Pazar araştırması yaparak müşteri talep ve fikirlerine göre doğru kanalı seçer. Müşteri taleplerini dikkate alarak satışı ve tanıtımı bu yolda gerçekleştirir ve tüm bu talepleri değerlendirir. Düşünülen ve yapılması planlanan projelerde bütçelendirmeyi ayarlayarak ilgili yöneticilere fikir sunar. Ayrıca gerçekleşen satışlara yönelik sözleşmeler oluşturarak şirkete yönelik menfaatlere uygun bir ödeme koşulu belirleyerek satışla birlikte müşteriye sunar.

Saha Satış Temilcisinde Aranan Özellikler

Bir saha satış temsilcisinde bulunması gereken en önemli ve temel özellik elbette iletişim becerisidir. Müşterilerle sürekli iletişim halinde olan bu kişilerin kazanç sağlanmalarına yarayan belki de ilk faktör kullandıkları kelimeler, konuşma şekilleri, jest ve mimikleridir. Bu nedenle iletişim becerisi yüksek olan kişiler saha satış temsilciliğinde daha başarılı olabilirler. Bunun dışında saha satış temsilcisinde aranan diğer özellikler şu şekilde sıralanabilir:

·        Özenli bir dış görünüş

·        Planlı çalışma ve düzenli raporlama yapabilme

·        Seyahat engeline sahip olmama

·        Erkek adayların askerliğini tamamlamış olması

·        Bulunulan sektöre hâkim olunması

·        Müşteri ile düzgün ve istikrarlı bir diyalog sağlayabilme

·        Esnek ve yoğun çalışma koşullarına uyum sağlayabilme

·        Tercihen lisans mezunu olma ve tercihen İngilizce konuşabilme

·        Sonuç odaklı olma ve işi düzenli ve sıkı bir şekilde takip edebilecek isteğe sahip olma

·        Ekip çalışmasına uyum sağlayabilme ve bireysel çalışmalarda öz güvenli davranabilme

·        Dijital çağın getirdiği araç gereçleri kullanmaya hakim olma

Saha satışı ve satış destek ile ilgili tüm bilgilere ve ihtiyacınız olan yardıma https://www.protanitim.com/satis-destek-aktiviteleriadresinden ulaşabilirsiniz.