2021 İK Trendleri

30 Kasım 2020
2021_ik_trendleri

 

2021 yılı İK için çok farklı bir yıl olacak. 2020 yılı tüm dünya açısından birçok değişikliğin olduğu radikal bir yıl oldu. Özellikle çalışma hayatı konusunda çok köklü değişiklikler ortaya çıktı.  Pandemi süreci evden çalışma ve dijitalleşmeye olan yönelimi arttırdı.

Dijitalleşme birkaç yıldır dünyadaki birçok sektörde etkisini hissettirmeye başlamıştı. 2021 İK trendleri arasında işletmelerin teknolojik yönelimleri büyük bir yer edinecek.  İşletmelerin dijitalleşme süreçlerine insan kaynakları departmanları da uyum sağlamaya başladı.

2020 yılında hızlanan teknoloji odaklı gelişmeler 2021 yılı boyunca İK alanında popüler olmaya devam edecek.  İnsan kaynakları işe alım sürecinde personellerin dijital birtakım yeteneklerini de değerlendirmeye başlayacak gibi duruyor.

İletişimde Sosyal Medya Etkisi Artacak

Sosyal medyanın gücü birçok işletme ve sektör için yadsınamayacak bir gerçek. Sosyal medyanın gelişmesine ve işletmelerin geleneksel iletişim modellerini geride bırakmasıyla birlikte basit, direkt ve akıcı bir iletişime olanak tanıyan sosyal uygulamalar İK trendleri arasında yer almaya başlayacak.

İşletmeler personelleriyle sosyal medya üzerinden etkileşim geliştirmeye başlayacak.  İşe alım sürecinde de sosyal medya önemli hale gelecek. Personel adaylarının sosyal medya hesapları da işe alım sürecinde değerlendirmeye alınacak unsurlar arasına girecek.

İK Departmanında Otomasyon Önemli Bir Yer Edinecek

Otomasyon birçok üretim sürecinin temelini oluşturuyor. İnsan kaynakları da 2021 yılında otomasyonu daha fazla kullanacak gibi duruyor. Özellikle boş pozisyonların hızla doldurulması için otomasyon sistemlerine daha fazla başvurulacak. Ön başvurular otomasyon sistemleri sayesinde alınacak ve böylece İK uzmanları daha nitelikli adayları değerlendirecek.

Bir işletmedeki personeller için de İK otomasyonu kaçınılmaz hale geldi. Personeller için maaş günü, kalan izin günü, tatil günleri gibi birçok konuya otomatik cevap verecek sistemler geliştirilecek. Böylece İK departmanında görev yapan uzmanlar enerjilerini farklı alanlara aktarabilecek.

İK Eğitimlerinde Yeni Bir Çağ 

2021 İK trendleri arasında en önemli yeniliklerden biri İK eğitimlerinde olacak gibi duruyor.  İK eğitimlerinin planlanması işletmelerin ve personellerin verimi açısından çok önemlidir. Eskiden daha çok teorik eğitimler planlanıyordu.

İlerleyen süreçte İK eğitimlerinde belirli görevlerin yerine getirilmesi ya da oyunlaştırma gibi uygulamalı ve eğlenceli unsurlar yer almaya başlayacak. Böylece insan kaynakları departmanı eğitimleri daha verimli hale gelecek ve başarıya odaklanılacak.

Profesyonel İK Şirketlerine Yönelim Ortaya Çıkacak

Türkiye’de İK departmanının önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Büyük firmalar dışında birçok sektördeki orta ya da küçük ölçekli işletme insan kaynakları departmanına yatırım yapmıyor ya da bu alanda gerçekten yetkin personel çalıştırmıyor.

2021 İK trendleri arasında profesyonel İK şirketlerine yönelik görülecek. Ülkemizde başarılı İK şirketleri ortaya çıkmaya başladı.  Orta ve küçük ölçekli işletmeler İK bütçesi daha uygun olan profesyonel İK danışmanlığı hizmeti almak için profesyonel şirketlerden destek almayı deneyecek.

Detaylı bilgi ve hizmetlerimizi için https://www.protanitim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.