Mülakatlarda Adayda Aranması Gereken Değerler

27 Temmuz 2021
mulakatlarda_adayda_aranmasi_gereken_degerler

Başvuru sırasında özgüven duyduğunuz iş, başvurudan sonra da getirdiği sorumluluklar ve kabul aşamasıyla karşınıza çıkar. Mükemmel hazırladığınıza inandığınız bir CV işe kabul için yeterli olmayabilir. İşe alınacağınız kurumlar sizden özgeçmişin yanı sıra mülakat yeterliliği de bekleyebilir. Mülakatlar iş adaylarının en fazla tökezlediği aşamadır. Çünkü işe girmeden önce son basamak olan mülakatlardaki fiziki ortam aday için ciddi bir iş ortamının simülasyonu gibidir. Mülakatlarda başarılı olmanın önemi de buradan geçer.

Kariyer meslekten farklıdır ve daha geniş bir süreçtir. Kariyerinizin hedeflerinizle aynı çizgide ilerlemesi için iş hayatınız önemli bir basamaktır. Severek yapacağınız iyi bir iş size iyi bir kariyer fırsatın sunar. İstediğiniz işi elde etmek için ise mülakatta mülakat vereni tatmin edecek cevaplar vermek, doğru vücut dili, istekli duruş oldukça önemlidir. Bir mülakatta başarılı olmak adına gereken birkaç genelgeçer değerleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Yeterli Motivasyon ve İstek

Mülakat veren kişi size işinin bir kısmını emanet edeceğinden karşıdakinden beklenti içinde olması normaldir. Adayın başvurduğu iş için heyecan duyması, yapabileceğine olan inancı ve kendine duyduğu özgüven mülakat veren için en önemli unsurlardandır. Çalışmanız karşılığında yapacağınız işe ya da projeye olan olası katkınız mülakat sırasında motivasyonunuz sayesinde kendini gösterebilir.

Ortak Çalışma İçin Uyumluluk

Başvurduğunuz iş bir takım çalışması da olabilir, sizin tek başınıza yürüteceğiniz bir proje de olabilir. Her ihtimalde de başvurduğunuz bir işte birden fazla kişi ile muhatap olabilirsiniz. Çalışma arkadaşınız ya da aynı ortamda çalıştığınız insanlarla uyumlu olmanız mülakat veren için pozitif bir açı oluşturabilir. Mülakat sırasında bunu vurgulamanız sizi bir adım öne taşıyabilir.

Vücut Dili

Adaydaki duruş, bakış, hareketler, mülakat sırasında ortamdaki uyaranlara verdiği tepkiler işe alımda dikkat edilen durumlardandır. Rahat bir oturuş ile kendinizden emin bir intiba yaratabilirsiniz. Ancak bacak bacak üstüne atarak ya da fazlaca geriye yaslanarak oturmak da negatif bir etki bırakabilir. Mülakat sırasında sürekli saat takip etmek ya çok stresli olduğunuzu ya da bulunduğunuz ortamda rahat olmayıp ortamı terk etmek istediğinizi düşündürebilir. Kontrollü bir vücut dili, adayın kendi işinde de tutarlı ve dinamik olacağının göstergesidir.

Yaratıcı Bakış

İşe gittiğiniz bir gün diğerlerinden farklı olabilir ve çıkış yolu için sizden yardım beklenebilir. Olağanüstü durumlarda yenilikçi fikirler üreten bir çalışan iş yerinde aranan değerlerden olabilir. Zor koşullarda bile farklı bir noktadan olaya yaklaşmak, pratik fikirlerle sorunu kolayca çözmek mülakatta adaydan aranan özelliklerden biridir.

İşverenler ile iş adaylarını buluşturan Pro Tanıtım, aradığınız hizmeti sunmak, işinizde kaliteli eleman açığını tamamlamak ya da uzun süredir aradığınız işi bulmak için ideal bir platformdur.