Satış Destek Elemanı Görev Tanımı

09 Haziran 2021
satis_destek_elemani_gorev_tanimi

Satış destek elemanları, müşterilerin memnuniyetini gözeterek satış ekibine destek sağlar. Belirlenen satış hedeflerinin gerçekleşmesi için şube ile ilgili randevuları planlamak, müşterilerin sorularını yanıtlamak ve sipariş durumları hakkında bilgilendirmek gibi satış ekibine ait büro ve idari görevleri yerine getirmektedirler. Bu yazıda satış destek elemanı görev tanımını detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Satış Destek Elemanı Görev ve Sorumlulukları

Satış destek elemanının çeşitli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

·       Firmaların dönemsel stratejilerini baz alarak, satış ekibine yardımcı olacak veriler ve kılavuzlar sağlamak,

·       Performans göstergelerinin geliştirilmesi ve izlenmesi,

·       Müşteri siparişleri, hesap durumları ve ilgili sorunlar için sorun giderme yardımı,

·       Satış takip araçlarını yönetmek ve önemli bilgileri raporlamak,

·       Satış trendlerinin kaydını tutmak,

·       Satış süreci iyileştirmeleri önermek, bu görev ve yetkilerden bazılarıdır.

Satış ekibinin takip edilmesi, performanslarının izlenmesi ve raporlar oluşturması için performans göstergesi oluşturabilirler. Satış destek elemanı ayrıca çeşitli ürün ve hizmet siparişlerini işleyebilir. Satış destek elemanları gerektiğinde yönetim ekibi üyelerine ve yöneticilere de destek sağlamaktadırlar.

Satış destek elemanının bir ekip içerisinde verimli ve etkili bir şekilde çalışma, görevleri tamamlama ve bağımsız olarak karar verme becerisine sahip olması gerekmektedir. Bunun için de iyi bir kişiler arası iletişim becerisine sahip olmalıdır. Satış destek elemanı bunun yanında ürünler ve siparişlerle ilgili sorunları belirlemek / çözmek için eleştirel ve yaratıcı düşünceyi kullanabilmelidir.

Satış destek elemanlarının zaman yönetimi ve organizasyon yeteneği de önemlidir. Aynı anda birden fazla projeyi yönetmek ve görevleri hızlı bir şekilde tamamlamak için çeşitli organizasyon ve zaman yönetimi becerilerini kullanır.

Satış Destek Hizmetinin Önemi

Bir firmanın hedeflediği satış stratejilerine ulaşabilmesi için satış süreci desteklenmelidir. Reklam hizmetleri başta olmak üzere AVM Stant sergileme, tadım aktiviteleri gibi konularda başarılı bir şekilde satış hizmetleri sürdürülmelidir. Satış organizasyonlarında yer alan ürün tanıtımları, piyasaya olan uyumu ve denetlemesi gibi çalışmaları Pro Tanıtım bünyesinde yürütmekteyiz. Satış desteği süreci boyunca verilecek tüm hizmetler tamamen hedefe yönelik ve başarı garantili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Daha detaylı bilgi için https://www.protanitim.com/satis-destek-nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.